Ze tří berounských škol, které Deník testoval, zda jsou dostatečně zabezpečené proti vniknutí cizích osob, uspěly dvě. Byly jimi Jungmannova základní škola
a 2. základní škola v Preislerově ulici. Na Základní škole na Wagnerově náměstí jsme se dostali bez problémů až k šatnám i do tříd v prvním patře.
Na špatném zabezpečení se podílí celá řada faktorů jako přestávky či doba oběda, kdy musí být podle ředitelů škol budova přístupná i strávníkům z jiných škol. Přesto by se tyto instituce měly snažit o co největší zabezpečení alespoň během vyučování v ranních a dopoledních hodinách. Obecně jsou však největším problémem právě finance. I přes jejich nedostatek se však některé školy rozhodly pro zavedení kamerového systému, zvonku či videotelefonu.

Vstupní prostor chrání mříže

Podle ředitele 2. základní školy v Preislerově ulici v Berouně Pavla Pavláska musela škola právě kvůli větší bezpečnosti sáhnout po razantním opatření. „U nás byl dříve vstupní prostor jako krytá hala, kde se sdružovala mládež z bývalého berounského Bronxu. Občas zde docházelo i k ohrožení našich žáků,“ vzpomínal ředitel. Vstup zde nyní chrání mříže. U hlavního vchodu je zvonek a prostor je navíc snímán kamerou.

Vedení školy vidí, koho pouští

Kamerový systém zavedli také v Jungmannově základní škole v Berouně. U hlavního vchodu je navíc zvonek s videotelefonem. Vedení školy tak přesně vidí, koho do budovy pouští. „Tato opatření jsme zavedli kvůli větší bezpečnosti na naší škole. Pokud by přesto do budovy někdo proklouzl, kamerový systém máme i uvnitř budovy,“ sdělil zástupce ředitele Jungmannovy základní školy v Berouně Jiří Bartoš.

Zabezpečení však zatím chybí na Základní škole na Wagnerově náměstí v Berouně. Sem se tak dostane prakticky kdokoli, a to nejen k šatnám, odkud není problém odcizit oblečení, tak do nezamčených tříd. Ředitel školy Antonín Leopold se však po našem upozornění rozhodl pro větší zajištění školy. „Do naší školy chodí cizí strávníci, a tak budova musí být průchozí. Přesto budu v nejbližší době kontaktovat firmu, která sem nainstaluje kamerový systém a zvonek,“ slíbil ředitel školy.