Svatoludmilská pouť začne v pátek 15. září a potrvá až do neděle 17. září 2023. Chybět nebudou koncerty, programy pro děti, oslavy burčáku, divadlo, kino ani výstava. Vrcholem bude sobotní poutní mše, po které místní obyvatelé slavnostně odhalí nový název náměstí 9. května, které nově ponese jméno náměstí Kněžny Ludmily. Organizátorem je obec Tetín a Sdružení sv. Ludmily.
Tradiční poutní mši bude celebrovat biskup Václav Malý, následovat bude odhalení nového názvu tetínského náměstí ve 12.30.

Místní zastupitelé o změně názvu uvažovali od doby sametové revoluce již několikrát. Letos v červnu změnu definitivně schválili. „Obec Tetín je úzce spjata se vznikem české státnosti, na což bychom měli být jako tetínští srdcaři náležitě hrdí. Tetín je prostě historicky významným místem. Důležitou roli u zrodu české státnosti hrála sv. Ludmila, první historicky doložená křesťanská kněžna. Další historické osobnosti již mají na Tetíně své ulice – Bořivoj, Vojáčkovi, Hájek z Libočan, nebo samotný název obce po kněžně Tetě. A tak dává logiku, aby se hlavní náměstí jmenovalo právě po svaté Ludmile,“ upřesňuje rozhodnutí zastupitelů Martin Hrdlička, starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila, z. s.
Stezka sv. Ludmily
Během pouti mohou zájemci přispět také na prodloužení Stezky sv. Ludmily do jejího rodného Mělníka. A to i digitálně prostřednictvím platebních karet, mobilních telefonů, či chytrých hodinek.
Spolek SVATÁ LUDMILA, z. s chce prodloužit stezku tak, aby symbolicky spojovala všechna místa spojená se životem české světice. Stezka povede po již existujících trasách Klubu českých turistů, například přes místa jako Svatý Jan pod Skalou, Beroun, Pražský hrad, Budeč nebo Levý Hradec. „Je to skvělá příležitost, jak podpořit dnešní fenomén poutnictví a také se inspirovat silným příběhem ženy na počátku našich dějin. Na každém z dvanácti stanovišť umístíme tabule s informacemi, které budou sloužit k zamyšlení nad etapami života sv. Ludmily,” říká k projektu Miroslava Janičatová, ředitelka spolku Svatá Ludmila, z. s.