Pod vedením výtvarnice Barbory Divínové si mohly ženy dekorovat šablonovým tiskem polštář nebo tašku.

Dvě ženy se rozhodly pro tašku, tři pro polštář. Minimální počet účastníků byl totiž pět, což se povedlo splnit. „Nejprve jsme tvořily šablonu s motivem. Každá si mohla namalovat motiv, jaký se jí líbí, a šablonu vystřihnout. Přes šablonu jsme na textil nanášely barvu tupovacími štětci. Těmi se nedělají tahy, ale tečkuje se. Motiv se mohl i násobit podle fantazie. Donesla jsem nějaké vzory, aby si dámy dokázaly celou techniku představit už od začátku,“ vysvětlila Divínová.

Zdroj: Hájíčková Jana

Používaly se dvě barvy. Jedna byla smíchaná z temper a média 1:1, aby se nevyprala. Po dokončení se látka musela přežehlit 4 minuty na 160 C. A druhá byla tiskařská, která se žehlit nemusela.

„S tiskařskou barvou se hůře pracuje, protože je hustá, není vodou ředitelná a tudíž se pak štětce musejí umýt ředidlem,“ podotkla výtvarnice.

Samhain na zámku v Nižboru se uskutečnil v sobotu 21. října.
Příznivci keltské kultury přijeli do Nižbora oslavit tradiční svátek Samhain

Dámy byly nakonec se svými výtvory moc spokojené. Kurz trval dvě hodiny a účastnice vyšel na 360 korun za tašku a 420 korun za polštář. „Tvořivý večer bychom rádi opakovali vždy za dva měsíce a bude na dané téma, které dopředu vyhlásíme. Dnes jsme ho uspořádali poprvé,“ dodala Kateřina Ostatnická z Komunitního centra Svaté Ludmily na Tetíně.