Jitka Boubínová zapálila svíčku a uklidila hrob na berounském hřbitově už v úterý. „Na Dušičky je tady moc lidí a to mi vadí. Chtěla jsem přijet zapálit mamince a manželovi svíčku už v neděli, ale to bylo hrozné počasí, tak jsem raději zůstala doma. Každoročně tady pobudu tak hodinku. Uklidím hrob od spadaného listí, zapálím svíci, a vždy hrob nazdobím něčím novým. To je to jediné, co pro mé milé mohu nyní ještě udělat,“ svěřila se šestasedmdesátiletá důchodkyně z Berouna.

Stejně jako ona, tak i další lidé ale porušili tradici a hrob svých blízkých navštívili už před Dušičkami.

Jsme z daleka a dnes konečně neprší, tak jsme si udělali výlet na hřbitovy na Berounsku a Rakovnicku. Máme zde pochovanou část rodiny. Tak nás dnes čekají čtyři hřbitovy,“ poznamenali manželé Petržílkovi na hřbitově v Hýskově.

Dušičky už tradičně lákají na pietní místa nejen pozůstalé, ale i zloděje. Někteří sledují zaparkovaná vozidla, jiní si vyhlížejí odložené tašky návštěvníků hrobů. Čekají na příležitost zneužít dušičkové piety k vlastnímu obohacení, ať už krádeží kabelky, věnce, lampičky nebo věcí ponechaných v zaparkovaných automobilech.

Už několik dnů proto zajíždějí policejní hlídky na hřbitovy.

„Kontrolují jak parkoviště, tak i samotné hřbitovy. Lidé by si ale obzvláště v těchto dnech měli uvědomit, že jejich vozidlo není trezor a své osobní věci by neměli nechávat na viditelných místech,“ uvedla mluvčí berounské policie Marcela Pučelíková s tím, že budou posíleny i dopravní hlídky na silnicích.

„O Dušičkách vyjíždějí na silnice i řidiči, kteří jezdí jen občas. Nejsou tak vyježdění a snadno způsobí problémy v dopravě,“ dodala Marcela Pučelíková.

Podle jejího vyjádření už ale na Berounsku několik let policie nemusela řešit v období Dušiček žádné velké problémy. „Samozřejmě, že se občas z hrobů ztratí nějaká výzdoba, věneček či svícen. Taková krádež je ale jen přestupek a policie ji nevyšetřuje,“ upozornila mluvčí.

Státní policii budou o Dušičkách pomáhat v terénu i hlídky městské policie. Ta berounský hřbitov monitoruje už několik posledních dnů.

„Na městském hřbitově jsme byli už v neděli. Byli jsme zkontrolovat stromy a zjišťovali jsme, jestli návštěvníkům nehrozí kvůli nedělní vichřici nějaké nebezpečí. Na hřbitově budeme provádět kontroly i v dalších dnech,“ konstatoval velitel Městské policie v Berouně Alexandr Scherber.