Od soboty 4. červencedo pondělí 6. července hřměly pod Točníkem děla a pistole. Dvakrát denně se zde totiž odehrála Bitva pod pirátskou vlajkou. Cílem posádky lodi Santa Cruz byl přístav v držení španělské koruny. Zda se pirátům podařilo ukořistit truhly zlata, tak na to se během tří dnů přišly podívat tisíce diváků. „Na šermířská představení jezdíme každým rokem. I dnešní kus jsme si užili,“ uvedl Martin z Berouna, který dorazil na tradiční akci se svými třemi dětmi.

Do role pravých bojovníků se mohly na nádvořích Točníku vžít i děti. V historické střelnici si kluci a holky mohli vyzkoušet střelbu s kuší a lukem. „Nikdy jsem s lukem nestřílel, půjdu to zkusit ještě jednou,“ těšil se na další zážitek sedmiletý Martin Moučka.

Sokolník přidal odborný výklad

Malé návštěvníky hradu čekalo ještě mnoho překvapení. Doprovodný program jim nabídl například maňáskové divadlo, všichni si pak mohli vyslechnout odborný výklad sokolníka. O zábavu návštěvníků se postarali i doboví hudebníci, kejklíři a žongléři.

Do dávných časů zavedli návštěvníky i řemeslníci. Hrad navštívil například kovář, kožešník a lidé mohli jejich výrobky nejen obdivovat, ale i nakoupit. Upomínkou na Točník jim mohly být také keramické nebo skleněné výrobky. Kluci pak odcházeli z hradu vyzbrojeni dřevěnými meči a štíty.
Dobové tržiště nabídlo na nádvořích různé šperky, koření, výrobky z kůže i pravý sekaný turecký med. Samozřejmě nechybělo tradiční občerstvení v podobě medoviny i opékaných klobás.

Šermíři pobaví i v srpnu

Šermířská a divadelní představení mohou lidé zhlédnout na Točníku i za měsíc. Od 15. do 16. srpna se zde koná již 13. ročník oblíbené akce s názvem Dva dny plné zábavy a smíchu zažijete na Točníku.