Lidé se zájmem sledovali například dvanáctiletou Kristýnu Kašovou, která s koněm Martinem předvedla zajímavé vystoupení. Kůň reagoval pouze na její doteky a povely srozumitelné pouze jim dvěma. „Tomuto výcviku jsem se začala věnovat loni v březnu. Určitě budu pokračovat, mám koně moc ráda,“ uvedla mladá jezdkyně.

Netradiční výcvik

Jejím učitelem je Václav Staněk, pořadatel akce, který se koním věnuje šest let. „Koně zblízka jsem poprvé viděl v pětatřiceti letech. K výcviku, kterému se podle mne dnes nepřesně říká přirozená komunikace, mne přivedla nezvladatelná kobylka. Často shazovala jezdce a těžko se s ní překonávaly překážky,“ vzpomíná na své začátky Václav Staněk.

Přirozená komunikace

Podle něj název výcviku přirozená komunikace neodpovídá skutečnosti. „Je sice pravda, že nepoužíváme železa a uzdy, ale přesto se jedná o drezuru jiného tipu. V každém případě jde o souznění člověka a koně,“ vysvětlil jezdec a pořadatel Václav Staněk.

Koňáci přijeli ze severu

Akci připravilo občanské sdružení Koňský dvorec Chmelištná od Podbořan. Koňáci ze severu navštívili Točník již po páté. Letošní program zpestřila například koňská pohádka a šermířské vystoupení skupiny W-Arlet.

K velkým zážitkům patřil i koňský turnaj, členové kaskadérského týmu Caballos předvedli dech beroucí představení. Malí i velcí diváci s nadšením sledovali jejich výkony na prvním nádvoří hradu.

Drezúra fríských hřebců

S drezurou fríských hřebců vystoupily Žaneta Parohová a Denisa Roušarová. Děti se mohly vyřádit při soutěžích a nechyběly projížďky na ponících. K tomu zněla hradem středověká hudba v podání skupiny Gothic Teufel, zatančili členové Tanečního divadla Fae.