Za tři roky se naštěstí tesařům podařilo opravit tu část krovu, která byla v havarijním stavu. „Na úpravu čekají ještě dvě křídla krovu. Doufáme, že se jedná pouze o přerušení prací, že se peníze na dokončení najdou,“ konstatoval tesař Petr Růžička.

Zamítnutá žádost

Oprava krovu byla naplánovaná na tři roky s tím, že roční dotace měly dosahovat přibližně dvou miliónů korun. Na hrad však přicházelo peněz vždy méně a závěr rekonstrukce se tak stále oddaloval. Letos Točník nezískal žádné finanční prostředky, a opravy musí být přerušené.

„Žádosti o dotace podává památkový ústav, ministerstvo kultury finanční prostředky rozděluje. Nejsme však jediní, kteří v žádosti o dotační podporu neuspěli. U některých památek v republice zůstala například nedostavěná střecha,“ sdělil kastelán hradu Točník Petr Zemánek.

Zatížení klenby

Zastavení stavby na Točníku se může v příštích letech prodražit. Navíc může do památky zatékat. „Téměř všechny trámy potřebné k opravě jsou již v paláci, to může způsobit zatížení klenby,“ upozornil na další problém přerušení rekonstrukce kastelán hradu. Podle něj se uskladněním dřeva v paláci zvyšuje i riziko požáru. Ručně tesané trámy by však neměly zůstat ani na dešti.

Středověký jeřáb

K opravě krovu Královského paláce tesaři využívali dřevěný jeřáb. Středověký stavební stroj postavili podle kresby z roku kolem 1400 a před čtyřmi lety jej osadili ke koruně paláce. Jeřáb je nyní třeba také opravit.

Všechny plánované projekty Točníku však letos neskončily. Hrad získal peníze na opravu zadní brány a mostu.