Po čtyři roky mohli návštěvníci hradu Točníku spatřit na budově Královského paláce podivuhodný stroj-repliku středověkého šlapacího jeřábu.
„Sloužil k přepravě trámů a pomocného materiálu při opravě krovu Královského paláce. Dnes jeřáb svou práci již skončil, a tak byl snesen a po náležité opravě jeho zařízení se přesune na hrad Kost, kde bude sloužit k opravě jeho hlavní věže,“ uvedl kastelán hradu Točník Petr Zemánek.

Stroj poháněný lidskou silou

Autory šlapacího jeřábu jsou projektant Vít Mlázovský a tesař Petr Růžička, kteří jeřáb před šesti lety navrhli podle vyobrazení v Bibli Václava IV.
Po skončení výstavy se jeřáb přesunul na staroměstskou mosteckou věž k vyzdvižení replik soch Karla IV. a Václava IV.

Teprve poté zamířil do míst, pro která byl vyroben, a to na hrad Točník. „Na Točníku postupně jeřáb nastoupal poháněn pouze lidským pohonem na fasádu Královského paláce a poté jím byla přepravována břemena až do hmotnosti dvou tun. Jeho otočné rameno navíc sloužilo jako korouhvička, podle které se dalo předvídat počasí,“ doplnil zajímavost kastelán Zemánek.

Jeřáb se na Točník vrátí

Replika jeřábu je dnes v majetku Národního technického muzea, které přislíbilo po skončení prací na hradu Kosti jeho návrat a umístění v Purkrabském paláci hradu Točníku. Jeřáb by se měl tedy vrátit do místa svého vzniku a návštěvníci hradu by si tak mohli vyzkoušet, jak se ním pracuje.