Dva dny plné koní, zábavy, ale i ponaučení, zažili o víkendu desítky návštěvníků hradu Točník. Zajímavá vystoupení koní, drezuru, ale i gotické turnaje či hudbu dávných dob provázelo příjemné slunečné počasí. Pro malé děti připravili organizátoři veselé hry a soutěže s koňmi i bez nich, rodiče zase rádi zašli do milé krčmy U Spálené nohy, kde ochutnali medovinku nebo speciality upečené na grilu.

Koně na hradě cvičili zaklínači

„Netradičně se nám počasí vydařilo, protože loni nám pršelo úplně do všeho, to byla katastrofa. Také lidí přišlo hodně, předběžně počítáme zhruba s více než tisícovkou návštěvníků,“ říká Václav Staněk, organizátor akce z Koňského Dvorce Chmelištná, který pro lidi připravil neobvyklou podívanou.

„To, co mám nejraději a čemu se nejvíc věnuji, je výcvik, kterému se říká natural horsemanship, tedy přirozené partnerství člověka a koně. Metoda je mezi veřejností známá spíš jako zaklínání koní. Tuto práci ve volnosti jsem se naučil od Honzy Bláhy, který je známým cvičitelem,“ vysvětluje Staněk, který se kupodivu dostal ke koním až ve svých pětatřiceti letech. „To jsem poprvé viděl koně zblízka. Kamarádka mě tehdy vzala svézt a od té doby se v tom vezu,“ směje se.

Děti pobavila báje o rytířích

„Program zahrnuje třeba šermířské vystoupení, příběh nebo pohádku o dvou rytířích a mladé vdově, soutěže pro děti a také zábavná bojovka, při které mohou hledat indicie po celém hradě. Příjemnou atmosféru doplňuje hraním u středověké krčmy kapela,“ líčí organizátor. Přirozené partnerství s koňmi předvedl nejenom Václav Staněk, ale také Eliška Šulcová nebo Anna Klimovičová. Jindřiška ze Žatce zase všechny děti rozesmála. Ovšem koně jí v tom vydatně pomáhali.

Návštěvníci zažili příjemný víkend

„Z akce jsme naprosto nadšení. Program se líbil nám, ale i našim dětem a dokonce se opravdu krásně vyvedlo i počasí,“ chválí maminka Ivana, která na Berounsku tráví se svojí rodinou prázdninové dny. „Nejhezčí jsou koníčci a taky mi chutnal perník, který mi koupil táta ve stánku,“ sdělil malý Mareček Kratochvíl.