Vrcholná politika se s ohledem na události posledních týdnů otřásla v základech a podobná situace teď, jak se zdá, čeká i město Beroun.

Pravicová koalice, která město dosud řídila, je od pondělí 18. dubna minulostí. Jako první z koaliční smlouvy odstoupila TOP 09, následovali ji Nezávislí Berouňáci v čele s místostarostkou města Šárkou Endrlovou.

„Fungování koalice je bohužel zásadním způsobem limitované neschopností či neochotou většiny zástupců ODS spolupracovat a komunikovat s ostatními koaličními partnery v zásadních věcech spojených s vedením města Berouna. Jelikož se jedná o dlouhodobý stav, který se nám nedaří změnit, nechceme nadále nést politickou odpovědnost za kroky a rozhodnutí, na které nemají naši zastupitelé vliv. V pondělí proto předám zástupcům zbývajících dvou partnerů naši výpověď koaliční smlouvy,“ uvedl v neděli večer v tiskové zprávě radní Patrik Brodan (TOP 09).

V pondělí reagovala s tiskovým prohlášením místostarostka města Šárka Endrlová (Nez. Ber.) s tím, že na základě událostí posledních týdnů i kroku, který právě učinila TOP 09, se Nezávislí Berouňáci s podporou STAN rozhodli k této výpovědi připojit.

Na postup koaličních partnerů zareagoval starosta Berouna Tomáš Havel (ODS) svoláním tiskové konference. Uvedl, že o výpovědi TOP 09 z koaliční smlouvy se dozvěděl v neděli večer z médií. „Absolutně vyjádření koaličních partnerů nechápeme. Za celých pět měsíců nedošlo k jediné stížnosti ani sporu mezi koaličními partnery. Domníváme se proto, že jde o zástupný problém a účelové prohlášení směřující k jinému cíli. Právě tomu napovídá řada nepravdivých a zmanipulovaných informací, která se objevila tento víkend v Berouně,“ uvedl na tiskové konferenci Tomáš Havel

Podle jeho slov se z indicií posledních hodin ale dalo ledacos soudit. Reagoval tak mimo jiné na článek v berounském Kurýru o dopravní studii.

S tím však námi oslovení představitelé obou koaličních stran nesouhlasí a upozorňují, že nedostatek komunikace je dlouhodobý.. „Od počátku nám nebyl dán prostor, chyběl nám pocit partnerství,“ uvedl pro Deník Patrik Brodan.

Na náš dotaz, jaké vidí řešení situace, místostarostka Šárka Endrlová uvedla: „Nechci jít už cestou žádné koalice, na čemž jsem se domluvila i s mými spolustraníky.“

Na úterý je svolané veřejné zasedání zastupitelů, které se koná od 16.30 hodin. Ačkoli žádný z bývalých koaličních partnerů nechtěl médiím prozradit další postup, je zřejmé, že právě zde se bude řešit další osud Berouna. Tomáš Havel nevyloučil, že bude žádat o důvěru.

PŘIPRAVJEME DALŠÍ INFORMACE, VČETNĚ ZÁZNAMU Z ÚTERNÍHO JEDNÁNÍ ZASTUPIELŮ