„Každý den se nedostaví všichni, kteří jsou objednaní," říká vedoucí sestra transfuzního oddělení Nemocnice Hořovice Jana Šrámková. Zároveň ale dodává, že i přesto je letošní leden silnější, než v předchozím období. „Přispěla k tomu zvýšená spotřeba krve, ," vysvětlila Jana Šrámková s tím, že dárce zvali v takzvaném nouzovém režimu, kdy jim odesílali SMS zprávy, nebo je zvali telefonicky. I v současné době jsou žádané krevní skupiny 0 a A.

Dárci s těmito skupinami mohou přijít bez vyzvání. Velkou pozornost věnuje hořovická nemocnice propagaci myšlenky dárcovství krve, zejména mezi mladými. „Snažíme se mladé dárce motivovat a také jim za jejich dobročinnost poděkovat. Za rok 2016 jsme registrovali 336 nových dárců. Každý z nich dostal od nás drobný dárek," uvádí Jana Šrámková.

Dárcem krve se může stát zájemce od 18 do 60 let. Pro darování musí být zdravý. Zda je dárce způsobilý k odběru, posoudí odborný zdravotnický pracovník na transfúzním oddělení. „Setkáváme se s tím, že dárci před tím, než nastane čas dárcovství ukončit z důvodu věku, přivedou z řad rodiny pokračovatele, protože darování krve berou jako svou občanskou povinnost," dodala vrchní sestra.