Transfúzní stanice v hořovické nemocnice má v současné době v registru okolo 4 000 dárců. Jejích služeb využívají dárci nejen z Berounska a Hořovicka, ale i z okolních regionů.
„Krev k nám jezdí darovat lidé z Příbramska, ale i z Kladna,“ poznamenala vrchní sestra Transfúzního oddělení Nemocnice Hořovice Jana Šrámková.
V porovnání s loňským rokem mají o 400 dárců více. Podle odhadu vrchní sestry by zde měli letos docílit 10 000 odběrů. „Čestní dárci nám rok od roku přibývají. Stejně tak dárci, kteří mají jubilejní odběry. Ty oceňujeme přímo na našem oddělení,“ vysvětlila Jana Šrámková.
V měsíci dubnu získalo Zlatou plaketu Jánského devět dárců. Osmdesát odběrů v uplynulém měsíci dosáhl Miroslav Mach ze Zdejciny a Jaroslav Růžička z Černína. Za to obdrželi Zlatý kříž III. stupně.
„Máme zde ale i dárce, kteří mají za sebou už 120 odběrů. Dokonce zde máme pána, který už daroval krev 136 krát,“ upozornila Šrámková.
Ne všichni lidé ale mohou darovat krev. „Asi před dvěma lety jsem se k tomuto kroku odhodlala. Přemluvila mě kamarádka, která je už letitým čestným dárecem. Neměla jsem ale dobré jaterní testy, proto jsem ji darovat nemohla,“ svěřila se studentka Jitka Malá.