Navštívili jsme několik zahrádkářů na Berounsku a zjistili, jaké jsou ceny a nabídka. Na Husově náměstí v Berouně prodává ve středy a soboty, kdy se konají trhy, sadbu několik prodejců. „Nejvíce jdou na odbyt rajčata, okurky hadovky a okurky nakládačky, melouny, cukety nebo dýně,“ informoval zahrádkář z Litoměřicka, který nabízel i melouny za 50 korun, „Dnes se moc neprodává, protože prší a fouká vítr. Když je hezky, lidé nakupují sazenice mnohem víc,“ dodal zahrádkář z Řevnic, který nabízel i krásné afrikány za 15 korun nebo lilie za 30 korun s tím, že je ale možné, že se ještě ráno objeví přízemní mrazíky, a proto je nutné sledovat předpověď počasí a případně rostlinky zakrýt netkanou textilií.

Trhy na Husově náměstí v Berouně. | Video: Jana Hájíčková

V Zahrádkáři v Hořovicích chyběly u některých rostlinek cenovky, protože právě vybalovali zboží. „Nejvíce na odbyt jdou rajčata a papriky. Cukety letos nešly vůbec, tak jsme jich měli jenom pár. Hodně si také lidé berou maliny nebo ostružiny za 149 korun,“ informovala prodavačka Jaroslava Pospíšilová. Podle ní se dobře prodávají i bylinky, větší za 99 korun - máta a tymián, menší za 45 korun – libeček, pažitka nebo majoránka.

Největší výběr byl v Zahradnictví Lisý v Králově Dvoře. Zákazníci si mohou vybírat z mnoha druhů rajčat, dýní, patizonů, paprik, cuket, ale i kytiček, keřů, stromů a mnoha dalšího zboží. Ceny ale byly poměrně vysoké. Naopak nejlevněji bylo v Zahradnictví Libomyšl, kde už ale prodávají jen rajčata a papriky. „Ze zeleninové sadby už je skoro všechno vyprodané. Už mám jen koktejlová rajčata a papriky kapie. Ještě je ale k mání spousta květin, jako například petunie, million bells, lantany, lobelky… Všechny sazeničky stojí 35 korun,“ uvedla zahradnice Eva Doležalová. Okrajově nabízí i stromy a keře.

Srovnání cen zeleninové sadby na Berounsku

(22. května 2024, v Kč za jednotku)

PRODEJCE OKURKY RAJČATA PAPRIKY CUKETY
Trhy v Berouně, zahrádkář z Litoměřic 50 20 15 20
Trhy v Berouně, zahrádkář z Řevnic 35 20 30 30
Zahradnictví Lisý, Králův Dvůr 85 29 79 35
Zahrádkář v Hořovicích 45 35 55 --
Zahradnictví Libomyšl -- 25 25 --