Jarní hrnčířské a řemeslné trhy se letos na Husově náměstí uskuteční již popáté a návštěvníci se mají skutečně na co těšit. Akci pořádá město ve spolupráci s výtvarníkem Vladimírem Izbickým a o tomto víkendu se do Berouna přijede představit neuvěřitelných 240 řemeslníků.

„Jarní trhy na rozdíl od podzimních nemají žádné téma, ale lidé zde naopak uvidí řadu řemesel, která by si jinde neměli šanci prohlédnout. Do Berouna tento víkend tedy přijede na 140 hrnčířů a druhou polovinu budou tvořit zajímavá a tradiční řemesla,“ uvedl organizátor akce Vladimír Izbický.

Podle něj se na letošních trzích představí řada řemesel, která zde nebyla nikdy k vidění. „Poprvé sem přijede například tradiční výrobce modrotisku z Olešnice na Moravě. Lidé si prohlédnou také práci ševce, což je samo o sobě řemeslo, které již skoro vymřelo. Dále se tady představí výrobce starožitných hodin, cínař či nožíř,“ prozradil Izbický.

Kromě těchto novinek se ale lidé mohou těšit i na tradiční osvědčená řemesla jako je sklář, tkadlec, řezbář, kovář či brašnář. Chybět nebudou ani výrobky z patchworku a vinařský koutek. Unikátní trhy bude i letošní rok doplňovat pěkný doprovodný program. „Trhy zahájí jako vždy Berouňačka, která bude hrát od devíti do jedenácti hodin. Potom vystoupí lidový soubor Špalíček, který již loňské ročníky zaujal nejen hudbou ale i tancem,“ sdělil Vladimír Izbický.

Kromě nových řemesel, která budou v Berouně vůbec poprvé, bude další novinkou rozšíření trhů do ulice Kolářská. „Letošní rok se to tady bude konat na zkoušku a návštěvníci zde najdou zhruba dvacet stánků,“ řekl organizátor akce, podle kterého by mohla být jediným problémem doprava, která se kvůli výstavbě nové kanalizace značně zkomplikovala.

„Technické služby proto zajišťují mimořádné parkování, které bude v ulicích Na Dražkách a U Archivu. Všichni, kdo se na trhy přijedou podívat, ať raději nejezdí do centra města, ale zaparkují na odlehlejších místech, jako bude například centrální parkoviště v bývalých kasárnách,“ dodal Vladimír Izbický.

Doprava při trzích

Od pátku 17 hodin do neděle 19 hodin bude zcela uzavřeno Husovo náměstí v Berouně, a to pro veškerou dopravu. Majitelé abonentních a rezidentních karet mohou zdarma využít všechna parkoviště v okolí.

Ve směrech od Plzně i od Prahy bude návštěvníky trhů o možnostech parkování informovat přechodné dopravní značení. Motoristům je určeno záchytné parkoviště v areálu kasáren v Bezručově ulici, kde celodenní parkování vyjde na pouhých 12 korun. Další volná místa budou na parkovišti Boškův statek u zimního stadionu. K dispozici bude také parkoviště u Policie ČR a odstavná plocha v ulici U Archivu, která bude pro tento víkend provizorně zprůjezdněna stejně jako ulice Na Dražkách.

Organizátoři proto žádají obyvatele i návštěvníky města o maximální ohleduplnost a ukázněnost při parkování, aby zůstaly komunikace průjezdné pro sanitní a hasičské vozy i pro ostatní motoristy. Do centra pak
doporučují zajíždět jen v nezbytně nutných případech.