Příležitost se v Nižboru samozřejmě rozhodli využít a v současnosti prochází rozsáhlou rekonstrukcí podkrovní část školy, kde vznikne nová třída. „Budova má spoustu nevyužitých prostor, mezi které patří i velká půda. Prováděla se rekonstrukce krovů, a vzhledem ke stáří budovy, to byla dost náročná akce. To proběhlo asi před třemi lety a tím se předpřipravily prostory pro další využití,“ říká ředitelka školy Ivana Vrbková.

close Deník na návštěvě. info Zdroj: DENÍK zoom_in Deník na návštěvě.

Od půlky července tak probíhá samotná stavba nové třídy. „Tu jsme pojali jako odbornou učebnu cizích jazyků, na co byla i vázána dotace, kterou získala obec. Ale samozřejmě tyto nové prostory využijeme například i pro výukové a herní aktivity,“ líčí ředitelka.

Protože se nová učebna nachází přímo pod střechou, děti budou mít díky zabudovaným světlovodům dostatek přirozeného světla. Rozvržení místnosti je ideální i pro učebnu výpočetní techniky. „Kolem dokola po obvodu místnosti budou počítače, které se využijí jak pro výuku angličtiny, tak i pro výpočetní techniku,“ vysvětluje ředitelka.

Projekt by měl být dokončený nejpozději na konci října a náklady na rekonstrukci se vyšplhají zhruba na 4,2 milionů korun. „Z toho nám byla přiznána dotace ve výši 3,2 milionu z Evropského fondu pro regionální rozvoj a zbytek se bude hradit z rozpočtu obce,“ doplnila starostka Nižboru Kateřina Zusková.

Aby toho nebylo málo, obrovské podkroví nabízí do budoucna další místo k využití. „V zadní části půdy jsou ještě nevyužité prostory, kde, doufáme, že někdy v budoucnu, až se podaří získat zase nějaké dotace, vznikne další učebna. Nebo by z těchto prosto mohla vzniknout odpočinková či společenská místnost. Ještě uvidíme, k čemu se rozhodneme,“ zamýšlí se ředitelka.

Navíc pod historickou budovou se nachází komplex sklepení, kde by chtěli z jedné místnosti v budoucnu zřídit i učebnu praktické výchovy, do které se vchází pohodlně ze dvorku areálu. „Pokud se podaří sehnat peníze a poradíme si s hygienickými předpoklady, byli bychom rádi, kdyby tu vznikla třída pro takové ty pracovní činnosti, jako je sázení kytiček a různá tvoření,“ popisuje potenciál starého sklepu ředitelka Ivana Vrbková.