„Celý váš život je poznamenán tím, jakou máte osobnost a intelekt. Musí se o vás někdo starat, a to vám vyhovuje,“ řekla při rozsudku soudkyně Anna Sobotková. „Miminko se hlásilo o svůj život na tomto světě. A jen díky zachráncům přežilo. Proto jsme nešli pod spodní hranici trestní sazby,“ upozornila Sobotková s tím, že ve výkonu trestu by se žena mohla naučit řádu.

Veronika M. stála před soudem za pokus o vraždu děťátka, které v lednu potají porodila ve sklepě domu, zatímco partner a další dvě děti spali v bytě. Po porodu novorozeně vyhodila do kontejneru. V tu noc se venkovní teplota pohybovala kolem 0 stupňů.

Psali jsme včera z líčení:

„Poškozená nezletilá byla ohrožena na životě tím, že ji obžalovaná vhodila do kontejneru. Smrt byla odvrácena jen včasným nálezem a poskytnutím pomoci,“ sdělila státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Obžalovaná u soudu opakovaně tvrdila, že o svém těhotenství nevěděla, přestože již dvakrát rodila a s partnerem vychovávala dva syny. „Vypnula se mi hlava. Žiji v jiném světě,“ vypověděla.

Jak Deník již dříve informoval, holčička je zdravá a neskončila v kojeneckém ústavu:

Že by žena o těhotenství nevěděla, se podle soudního lékaře Jiřího Štěpána stává zcela výjimečně. „Musela cítit pohyby. U ženy, která již dvakrát porodila, si neumím představit, že to nepoznala,“ dodal.

Zmocněnec nezletilé poškozené se k soudu připojil s žádostí o náhradu nemajetkové újmy 1,5 milionu korun za duševní útrapy. Soud poškozené přiřkl náhradu škody ve výši 750 tisíc korun.

Podle důkazů byl porod bezproblémový a ženě nezpůsobil žádné trauma. „V souvislosti s porodem nenastala situace, jež by vedla k rozrušení v takové míře, která by omezovala schopnost rozlišit důsledky jejího chování,“ dodal Štěpán.

Soudní znalci Veroniku M. ohodnotili jako osobu s podprůměrnou inteligencí, nízkou vzdělaností a neochotou se rozvíjet a rozšiřovat si obzory. Její osobnost je podle odborníků emočně nestabilní a nezodpovědná. „Nároky dospělého života nezvládá,“ sdělila psycholožka Libuše Čermáková.

Vyhlášení rozsudku:

Video od soudu střih | Video: Nikola Remešová

Dodala, že žena byla při hospitalizaci na psychiatrii i ve vazební věznici spokojená. „Obžalovaná není schopna se postarat o sebe ani o druhé. Je plně závislá na podpoře druhých, a to jí vyhovuje,“ dodala Čermáková. Soudní lékaři s jistotou vyloučili duševní poruchu i mentální retardaci.

Podle znalců obžalovaná nebyla dlouhodobě vystavena extrémní zátěži sociálních podmínek, které by vedly k jejímu selhání, jednala s jasným záměrem zbavit se tělíčka dítěte. Soudní lékaři u obžalované nevnímali pocit viny. K novorozené holčičce si prý žádný vztah nevytvořila. „Obžalovaná nám uvedla, že je ráda, že dcera přežila. Možná by ji chtěla vidět, ale není si tím jistá,“ vypověděla Čermáková. Trojnásobná matka v době vazby prý neprojevila ani zájem o své syny.

Holčička přežila díky náhodě, žena z Přelouče s dalším mužem ji našli, když v sobotu 8. ledna krátce před čtvrtou hodinou ranní při procházce krajským městem náhodně prohlíželi kontejnery v lokalitě Labský palouk. „Řekla jsem si, že jsem přece máma. Svlékla jsem si bundu a čepici a skočila jsem pro ni,“ vypověděla žena, která dítě objevila a zachránila. Holčičku si přivinula k sobě a snažila se ji zahřát.

Obžalovaná žena byla i dnes u soudu přítomna, na svůj trest ale nereagovala.

Zmocněnec nezletilé poškozené se k soudu připojil s žádostí o náhradu nemajetkové újmy 1,5 milionu korun za duševní útrapy. Soud poškozené přiřkl náhradu škody ve výši 750 tisíc korun.