Obyvatelé Hudlic s napětím očekávají, jak se vyvine případ sedmašedesátiletého občana obce, u kterého měli lékaři zjistit tuberkulózu plic. Představitelé Hudlic už udělali i potřebná bezpečnostní opatření, která by měla zabránit šíření této nebezpečné nemoci v obci.

Lidé museli na rentgen a kontrolní testy

„Bylo mi nahlášeno, že u jednoho staršího občana byla diagnostikována tuberkulóza. Na základě toho jsem oslovil hygienickou stanici a lékařku plicního oddělení v Berouně. Po dohodě s ní jsme vyzvali občany, kteří se s tímto mužem opakovaně stýkali, aby se dostavili na plicní oddělení k provedení testu na tuberkulózu a rentgenu,“ potvrdil výskyt nebezpečného onemocnění starosta Hudlic Pavel Hubený.

Obyvatelé obce byli o výskytu nebezpečné nemoci v jejich bydlišti informováni prostřednictvím letáků, které starosta Hudlic nechal umístit na obecní vývěsky.

Než byla u muže tuberkulóza diagnostikovaná, byl převezen do hořovické nemocnice s podezřením na zcela jiné onemocnění. „Původně se měli údajně domnívat, že má zápal plic. V hořovické nemocnici ale doktoři zjistili, že se zřejmě jedná o případ tuberkulózy,
a pacienta převezli do Příbrami. Odtud byl pak převezen na léčení do plicního sanatoria,“ dodal starosta.

Nemocní končí na speciální plicní klinice

„Procentuální počet pacientů, kteří onemocní tuberkulózou, v poslední době všeobecně stoupá. Občas se takový pacient objeví i v naší nemocnici. Většinou se jedná o náhodné zjištění a pacient je vyšetřován kvůli jiným zdravotním potížím. O progresivní formu tuberkulózy, kdy má pacient problémy s dýcháním, se ale nejedná. Pacienty, u kterých onemocnění tuberkulózou zjistíme, převážíme na speciální plicní kliniku,“ vysvětlil ředitel hořovické nemocnice Tomáš Jedlička.

Fakta o tuberkulóze:

  • Zdrojem nákazy bývá člověk. Svými sekrety a exkrety vylučuje živé bakterie. Nejzávažnějším zdrojem nákazy je sputum při plicní formě onemocnění.
  • Méně často je na člověka přenesena nákaza z domácího zvířete. Zejména z hovězího dobytka a jiných zdrojů jako jsou například příbory, prádlo nemocného a pod.
  • V bytovém prachu přežívají bakterie tuberkulózy i několik let. Nemoc se může přenést z matky přes placentu i na plod dítěte.
  • Podle statistik se onemocnění tuberkulózou vyskytuje častěji u starších než mladých lidí. Ve velkém riziku jsou děti do jednoho roku života. Náchylnější k infekci jsou i děti v pubertě. Nejvyšší výskyt je u lidí starších šedesáti let. Podle pohlaví onemocní tuberkulózou častěji muži než ženy.
  • V historii byla tuberkulóza lidově nazývaná souchotiny a každoročně na ni umíraly tisíce lidí. I v současné době je v přenosu nemoci velmi důležitý sociální faktor. Špatná hygiena, jednostranná strava a přelidněné byty.