Tradiční Výšlap na Koukolovu horu nazvaný Loučení se zimou na Koukolově Hoře se uskuteční v sobotu 16. března. Program letošního už 24. ročníku se nijak neliší od těch uplynulých. Součástí výstupu na vrchol Koukolovky je prezentace s předáním pamětních listů, prodej Turistických nálepek, soutěže, country hudba, občerstvení a opékání vuřtů na ohni.

Sraz účastníků je v prostoru bývalého lomu a prezentace začne v 10 hodin. Na Koukolovu horu se vydáte po značených turistických trasách. Na její vrchol jich vede hned několik. Dostanete se tam po zelené turistické značce ze Zdic přes Slavíky, také po naučné stezce i po lesní cestě z Křižatek. Každý účastník výšlapu na Koukolovu horu zaplatí vstupné deset korun.

Na Koukolově hoře čeká na všechny účastníky kromě prezentace také spousta dobré zábavy. „Opět jsme pro ně připravili soutěže, ohýnek a opékání vuřtů a jiné zajímavosti. Také dostanou pamětní list. Letos poprvé je akce zařazena do seriálu Středočeská desítka," upozornila Kája Mužíková.

Po výšlapu na Koukolovu horu čeká příznivce turistiky tradiční pochod nazvaný Hájemství zelené. Pořádá ho Klub českých turistů odbor Zdice. Letošní už 29. ročník pochodu a cykloturistické jízdy se uskuteční 13. dubna. Start je u místní sportovní haly.

Organizátoři akce si pro startující připravili několik pěších tras o různých délkách. Tu první, která měří deset kilometrů, mohou absolvovat i maminky či tatínkové s dětským kočárkem. Ke středním trasám patří 18 a 20 kilometrů dlouhý pochod, ty delší měří 25 a 38 kilometrů a vedou přes rozhlednu Máminka v Hudlicích. Pro příznivce cyklistické turistiky organizátoři pochodu zajistili trasy dlouhé 41, 32, 13 kilometrů. Všechny pěší trasy vedou po cestách v chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Při prezentaci obdrží každý účastník startovní průkaz s popisem trasy a mapu.