Rozsah prohlídek od listopadu omezuje i jedna z nejkrásnějších památek středních Čech hrad Karlštejn. V tomto měsíci ho mohou turisté navštívit denně, kromě pondělí, pouze do 12. listopadu, a to od 10 do 15 hodin. Pak se hrad Karlštejn pro veřejnost ve všedních dnech uzavře. Zpřístupní se jí o státním svátku 17. listopadu a až do 22. prosince bude otevřený pro turisty pouze o víkendu.

Kromě provozní doby zmenší v listopadu hrad i rozsah prohlídek. „Turisté mají k dispozici pouze první a čtvrtý prohlídkový okruh,“ poznamenal kastelán hradu Karlštejn Jaromír Kubů.

U nového pavilonu už město sází novou zeleň.
Králův Dvůr letos dá do škol rekordních 120 milionů

Druhý exkluzivní prohlídkový okruh, který zahrnuje posvátné prostory hradu včetně kaple sv. Kříže s unikátní deskovou výzdobou je od listopadu do května uzavřen. Kapli dělí pozlacená mříž na dvě části. Sám Karel IV. na důkaz pokory a úcty vstupoval za zlatou mříž bos. Na stěnách kaple je umístěn světově unikátní soubor 129 deskových obrazů, jejichž autorem je malíř Mistr Theodorik. V čele kaple je obraz Ukřižování Krista

A co návštěvníci hradu Karlštejn v listopadu uvidí? Jsou to historické interiéry dvou pater Císařského paláce a spodních podlaží Mariánské věže s cenným vybavením ze 14.19. století. Císařský palác se využíval v době Karla IV. a Václava IV. jako obydlí panovníka a jeho dvora. V prvním patře jsou místnosti pro panovníkův dvůr.

Ilustrační foto.
Tisíce lidí míří na hřbitovy, policisté jsou ve střehu

Druhé patro obýval sám Karel IV. Je zde jeho ložnice a reprezentační prostory. Turisté už ale neuvidí třetí patro Císařského paláce, které obývala královna a její dámy, takzvaný fraucimor, k nimž vede z císařovy ložnice točité schodiště. Ty byly zpřístupněny v říjnu. Mají ale stále k dispozici unikátní výstavu Karlštejnského pokladu, která představuje dva soubory zlatnických prací vesměs z druhé poloviny 14. století.