Rodina Černých se před rokem dostala do složité situace. Manžel odjel na služební cestu a žena měla nastoupit do lázní. Kvůli tomu, že se o její maminku neměl kdo postarat, ale musela nakonec zůstat doma. Právě pro tyto situace bude v Berouně nejpozději od září týdenní stacionář pro seniory. Rodiny klientů budou moci odjet na dovolenou či řešit osobní věci bez strachu o své blízké a s jistotou, že je o ně postaráno.
Podle vedoucí stacionáře pro seniory Hany Fibingrové je to výrazný posun dopředu. „Momentálně čekáme na hygienický posudek a poté musí návrh, který předložíme začátkem srpna, schválit ministerstvo práce a sociálních věcí,“ uvedla Hana Fibingrová.
Denní stacionář pro seniory má nyní kapacitu deseti míst a klient zde může být od sedmi hodin ráno do sedmi večer. Cena za jeden den činí 160 korun, za kterou má klient veškerou péči i jídlo. Za svoz se účtuje ještě 30 korun.
„Díky tomu, že jsme získali další místnost a kapacita naroste o šest lůžek, můžeme konečně zrealizovat týdenní stacionář, kde mohou klienti strávit týden, čtrnáct dní či měsíc v kuse a my se o ně budeme starat dvacet čtyři hodin denně. Neznamená to, že denní stacionář zanikne, ale obě služby budou fungovat souběžně,“ sdělila Hana Fibingrová s tím, že cena za jeden den a noc není ještě stanovena. „V zákoně o sociálních službách však stojí, že maximální částka je 300 korun, takže více to určitě nebude. Za týden by to byly dva tisíce korun a klienti by měli kompletní péči,“ doplnila Hana Fibingrová.
Stacionář pro seniory provozuje Farní charita Beroun od května roku 2007 a kromě vedoucí pracovnice jsou zde klientům k dispozici vyškolené pečovatelky a ergoterapeutka, které pro ně vymýšlí zajímavý program.