Aktualizováno ve středu
Beroun/ V případu týrání nezletilých děti v bytě v Tovární ulici v Berouně, se našemu Deníku podařilo odhalit další otřesné skutečnosti. Devětadvacetiletá K.F., která poutala své děti k postýlce a na krk jim dávala psí obojek, zřejmě působila i na Tachovsku.
Podle informací, které se našemu Deníku ve spolupráci s kolegy z Tachovského deníku podařilo zjistit, měla údajně bydlet v Rozvadově. Lidé, kteří si na ní pamatují, tvrdí, že měla chlapečka, který je její vinnou zmrzačený na celý život. Ještě jako miminko ho upustila na hlavičku. To by také vysvětlovalo, proč tříletý chlapeček, kterého policie při domovní prohlídce v bytě Kláry Fialkové v Berouně našla připoutaného k postýlce a se psím obojkem na krku, neumí mluvit.
Výše uvedené informace se zatím nepodařilo ověřit. Podle úředníků odboru sociální péče jsou citlivé osobní údaje dětí i rodičů tajné a poskytují se pouze soudům a policii.
Matka, kterou v úterý policie obvinila z trestného činu týrání svěřené osoby, je vyšetřována na svobodě. „Do Berouna se přistěhovala zhruba před rokem. Podle zjištěných informací se má jednat o typ rodiny, která cestuje z kraje do kraje, aby unikla dohledu sociálních pracovníků a podobně. S těmito rodinami je podle vyjádření sociálních pracovníků často obtížné a časově náročné navázat kontakt,“ uvedla Helena Frintová-Procházková z oddělení informací a styku s veřejností z Krajského úřadu Středočeského kraje.
Údajní rozvadovští příbuzní s berounskou K.F. nechtějí mít nic společného. Bývalí sousedé zase tvrdí, že má více potomků a v její péči by prý ale nenechali ani jednoho. K.F. nemá na Tachovsku dobrou pověst. Shodou okolností má křestní jméno jako matka chlapců z Kuřimi. Případ dále sledujeme.
Aktualizováno dnes
Zveřejněno v úterý8. 7. 2008
Policie, která uvalila v pondělí na případ týrání dvou malých dětí v Berouně informační embargo, v úterý obvinila jejich devětadvacetiletou matku z trestného činu týrání svěřené osoby. „Za tento trestný čin jí hrozí odnětí svobody až na tři roky. Otec dětí, kterým je cizinec, byl v případu vyslechnut pouze jako svědek. Neprokázalo se, že by se na týrání dětí podílel,“ informovala včera mluvčí berounského policejního ředitelství Marcela Pučelíková.
Týrání dětí v rodině, která se do Berouna přistěhovala asi před rokem, ukončila sousedka, která o všem informovala dětskou lékařsku. Ta se pak obrátila na příslušný odbor sociální péče a ten vyrozuměl policii. „Policie o případu informovala státního zástupce a provedla výslech ženy, která na týrání upozornila. Následně bylo požádáno o vydání příkazu k domovní prohlídce a současně odbor péče o dítě podal návrh na odebrání dítěte z péče. Potom provedli policisté domovní prohlídku. V bytě objevili tříletého chlapečka, který měl obojek na krku a byl přivázaný k postýlce,“ popsala průběh zásahu v bytě v Tovární ulici Marcela Pučelíková.
V bytě s chlapcem, který ve třech letech neumí mluvit, byla i šestiletá holčička, jeho sestra. Ta se v něm volně pohybovala. Vzhledem ke špatnému fyzickému stavu matky, pak pracovníci péče o dítě podali návrh také na její odebrání z péče rodiny.
Při následné lékařské prohlídce dětí bylo zjištěno, že na sobě měly četné podlitiny, ale policie zatím nepotvrdila, že by byly následkem týrání. To je stále předmětem šetření. „Zatím nebylo potvrzeno, jestli ty podlitiny na tělech dětí, byly způsobeny při běžné hře či fyzickým násilím,“ poznamenala policejní mluvčí.
Podle jejího vyjádření nebylo týrání dětí natáčeno na videokazety. Videozáznam malého chlapečka s obojkem na krku si pořídala pouze policie při zásahu. Policie potvrdila, že pracovníci sociální péče rodinu už nějakou dobu navštěvovali. Třikrát týdně do ní docházeli pracovníci neziskové organizace Střep. „Podle jejich informací tam ale nebyl zjištěn žádný podnět k odebrání dětí,“ uvedla Pučelíková.
Aktualizováno dnes"
Zveřejněno v pondělí 7.7.2008:
Berounský deník zjistil další podrobnosti otřesného případu.
Matkaměla syna trýznit už delší dobu. A to prý dokonce za kontrolního dohledu pracovníků odboru sociální péče Městského úřadu Beroun.
Na týrání chlapečka podle všeho upozornili obyvatelé vchodu, ve kterém žena s dětmi bydlela. K jejich kroku je přiměla kauza týraných chlapců v Kuřimy. Sousedé tvrdí, že přestože jsou chlapečkovi tři roky, vývojově vypadá na dva. Neumí mluvit a už na první pohled byl velmi zanedbaný. Je s podivem, že si toho sociální pracovníci nevšimli. V případě, že ano, tak proč matce syna neodebrali už dříve? Diví se obyvatelé domu v Tovární ulici. Žena, která na případ upozornila a vypovídala i na policii, vše velmi těžce nese. „Bylo to hrozné. Dětský pláč byl slyšet až k nám nahoru,“ uvedla.
S chlapečkem v bytě žila pětiletá sestra, která chodila do mateřské školy. Ta na tom byla podle výpovědi sousedů lépe. „Nechápu jak je možné, že si toho nikdo nevšiml. Slyšela jsem, že policie nejprve odvezla chlapečka. Prý ho našli s obojkem na krku, pak si znovu přijela pro holčičku,“ tvrdí jedna z obyvatelek domu. Podle zjištěných informací děti skončily v Dětském domově na Kladně.
Postup sociálních pracovnic nechápe ani psycholožka z králodvorského centra Sponte Zuzana Černá. „Je s podivem, že v této rodině neudělaly sociální pracovnice razantnější kroky už dříve. Chlapečka toto týrání zřejmě poznamená na celý život,“ uvedla Zuzana Černá.
To, jak velký průšvih to je, si uvědomují zřejmě i pracovníci odboru sociální péče Městského úřadu Beroun. „Žádnou informaci vám k případu nepodám. Nyní je ve fázi vyšetřování,“ uvedl za odbor Petr Valenta a bez rozloučení položil telefon. Jeho vedoucí Marie Marková nám pak k případu neřekla o nic víc. „V rodinách, se kterými pracujeme, zjistíme vždy to, co zjistíme. Záleží kam až nás ta rodina nechá nahlédnout. Kam až nás pustí. Tak závažný případ jsme u nás ještě neřešili,“ uvedla vedoucí odboru sociální péče Městského úřadu Beroun Marie Marková.
Tím možná chtěla i zdůvodnit, proč pracovníci jejího odboru týrání chlapečka neodhalili dříve.
„Na matce dětí bylo na první pohled vidět, že není duševně v pořádku. Chovala se jako blázen. Tu holčičku, která byla strašně zlobivá, měla s Vietnamcem,“ uvedla sousedka Helga Martínková.
Policie se k týrání v rodině nechtěla vyjadřovat. „O případu víme, v současné době je v šetření. Až k němu budeme moci podat více informací, tak je zveřejníme. Je to pro nás ojedinělý případ,“ informovala mluvčí berounského policejního ředitelství Marcela Pučelíková, která také vyvrátila prvotní tvrzení obyvatel domu o pořizování nahrávek z týrání. Podobný postoj k případu zaujal i berounský soud.
„ Je to velmi citlivá věc a státní zástupkyně na ni uvalila informační embargo. My jsme udělali jen potřebné úkony v souvislosti s odebráním dětí. Musím ale pochválit policii, ta odvedla skvělou práci,“ uvedl soudce Okresního soudu Beroun Aleš Grombíř.
V současné době jsou děti umístěny v Dětském domově v Kladně. To potvrdila i jeho ředitelka Hana Gabrielová. „Obě děti k nám přivezly ve čtvrtek v odpoledních hodinách pracovnice sociálně právní ochrany dětí z Berouna za asistence policie. Zaplaťbůh, že někdo zvedl sluchátko a upozornil na to. Děti, na kterých byly vidět zjevné fyzické útoky, první noc prožily v klidu. Nyní si zvykají na zařízení,“ uvedla ředitelka .
Podle jejího vyjádření byly na obou dětech vidět zřetelné stopy fyzického i psychického násilí. Ani v jejich zařízení není berounský případ běžný.
Podle zjištěných informací, které se Berounskému deníku podařilo zjistit, podnět od dětského lékaře byl na policii a sociální odbor podán ve čtvrtek. V ten samý den byly matce děti odebrány.
(rom, hus)
Zveřejněno v neděli 6.7.2008:
Podle zjištěných informací byl hlavním objektem matčina týrání dvouletý chlapeček. Zhruba o tři roky starší sestra na tom byla mnohem lépe. Jak se vyjádřila vedoucí odboru sociální péče Městského úřadu v Berouně Marie Marková, je to ojedinělý. "Nic podobného jsme tady ještě neměli. Tak závažný případ jsem ještě nezažila," uvedla Marie Marková.
Policie i berounský městský úřad, státní zastupitelství i okresní soud na případ uvalily přísné informační embargo. Berounskému deníku se ale exkluzivně podařilo jako prvnímu zjistit konkrétní podrobnosti.
Jako například to, že v bytě byla spousta různých pomůcek, jako jsou například vodítka na psa a podobně. Děti, konkrétně malý tříletý chlapeček, měly ve svých postýlkách spát s obojkem na krku. V takovém stavu ho zastihla i policie, když do bytu vtrhla.
Podle obyvatel domu, dozorovali pracovníci městského úřadu rodinu už delší dobu. Je s podivem, že si týrání dětí nevšimli. Obě děti byly soudním nařízením matce odebrány z péče.