O tom, že i takto nemocné ženy mohu porodit, svědčí i narození dvou miminek v hořovické porodnici U Sluneční brány. Petruška a František se v předchozích týdnech narodili právě maminkám, které uvedenými nemocemi trpí. Děti se mají k světu.

Hořovická porodnice zaměstnává špičkové odborníky a vytváří vynikající zázemí pro bezpečný porod . „Snažím se ujistit ženy s ulcerózní kolitidou a Crohnovou chorobou, které prodělaly i několik náročných operací, že mohou přivést na svět zdravé dítě," vysvětluje MUDr. Richard Sequens, primář chirurgického oddělení.
Lékař má již dvacetiletou zkušenost s léčbou mladých žen, které trpí idiopatickými záněty střev a konstatuje, že tyto porody se dělají za součinnosti porodníků a chirurga zabývajícího se problematikou zánětlivých onemocnění střev. 

„Porody těhotných žen se střevními záněty jsou provedeny císařským řezem. A jelikož mají tyto rodičky mnohdy i několik operací 
za sebou, potřebujete přítomnost zkušeného chirurga, který provede citlivý zákrok, aby při porodu nedošlo k poranění jejich střev," konstatuje primář Sequens, který chválí 
spolupráci s primářem gynekologicko-porodnického oddělení MUDr. Alešem Klánem.

Primář Sequens rekapituluje své dlouholeté zkušenosti v oblasti těhotenství žen s ulcerózní kolitidou a Crohnovou chorobou. „Když jsem působil ve fakultní nemocnici v Plzni nebo v pražské Nemocnici Milosrdných Sester svatého Karla Boromejského, tyto porody byly logisticky velmi náročné, protože každý lékařský tým, který se na nich podílel, měl své sídlo někde jinde. Hořovická nemocnice je unikátní v tom, že ve stejném objektu fungují špičková oddělení chirurgie, gynekologie a neonatologie s velmi zkušenými lékaři," dodává hořovický primář.

Dokladem toho je i pětatřicetiletá maminka Jana Havlínová, která v pondělí 3. listopadu v porodnici U Sluneční brány přivedla na svět malého Františka, který po porodu vážil 3,8 kilogramu a měřil
52 centimetry. Paní Havlínová přijela do Hořovic až z dalekého Krnova. Přestože byla vyčerpána z průběhu porodu, září spokojeností. „Jsem opravdu šťastná. Tři roky jsme se pokoušeli o dítě, ale nešlo nám to. A ve chvíli, kdy jsem s přítelem začala uvažovat o adopci, přišel na svět František," říká s úsměvem pyšná prvorodička. Zároveň vysvětluje, že v péči primáře Sequense je už od roku 2001.

„Pan primář je úžasný. Od první chvíle mě ujišťoval, že můžu porodit zdravé dítě. Mám k němu důvěru a vím, že i po porodu mě dá do kupy," říká s neskrývaným pocitem vděčnosti. Krnovská rodačka chválí též doktory a sestry, kteří se podíleli na jejím komplikovaném porodu a pochvaluje si i možnost bydlet v jednolůžkovém pokoji.

„Tady jsem opravdu získala ten klid, který jsem potřebovala před a po porodu. Nemám to snadné. Například tu nemám maminku, aby se mi postarala o speciální stravu, kterou potřebuji. Proto jsem vděčná nutriční terapeutce nemocnice, která mě hned navštívila a probrala se mnou můj jídelníček," uvádí paní Havlínová.

Text:

RADKA KOČOVÁ
KONSTANTINOS TSIVOS