Podle dohody zástupců hotelů a ministra zdravotnictví ze začátku tohoto týdne by mohla soukromá ubytovací zařízení v případě nutnosti odlehčit zdravotnímu systému. Ubytovat by mohla pacienty nemocnic z takzvaných sociálních lůžek, kteří už nepotřebují lékařskou péči, například seniory s covidem, kteří se zatím nemohou vrátit mezi vrstevníky, nebo pacienty bez covidu, kteří potřebují zázemí k doléčení.

Podle Pavla Havlíčka z hotelu Zelený strom v Hořovicích by ubytování nemocných bylo v současné době zajímavou alternativou. „Nejsou ale známy parametry, co bychom museli z naší strany zajistit. Od toho by se to odvíjelo. Ale v principu je to správné,“ řekl Havlíček.

Stejně jako další provozovatelů ví o možnosti stěhovat do hotelů pacienty s lehčím průběhem nemoci pouze z médií. „Myslím, že výběr si udělají sami,“ poznamenal Vladimír Storkup z Hotelu Maxim v Berouně, který je vzhledem ke koronavirové situaci prázdný. „Lidi jsou tak vystrašení, že nikam nejezdí,“ připomněl.

Jiří Janeček z příbramského penzionu Malý Janek uvedl, že by musel zvážit ekonomické hledisko. „Zvýšily by se náklady na dezinfekci a ochranné prostředky. Kdyby se to ve výsledku sečetlo, nevím, jestli by to byla významná pomoc,“ poznamenal.

Předpokládá přitom, že většina lidí ani nebude mít o tuto možnost zájem a dají přednost domácímu prostředí, třeba pobytu na chatě, pokud ji mají.

„Jde ale především o to, aby stát nastavil jasná pravidla, zatím to je jedna paní povídala,“ dodal Janeček.
Také podle Lenky Prousové, provozovatelky hotelu U Císaře v Mělníku, by bylo otázkou, o jaké pacienty by šlo a jaká by byla kompenzace ze strany státu.

Jak potvrdila mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová, právě hasiči dostali za úkol vytipovat místa, kam by se mohli přestěhovat lehčí případy pacientů z nemocnic. „Konkrétní seznam míst zatím nezveřejňujeme, je třeba dořešit další provozní věci, nechceme veřejnost mylně informovat, která místa to budou,“ uvedla Fliegerová s vysvětlením, že finální rozhodnutí není na hasičích.

Vybraná ubytovací zařízení musí podle Fliegerové splnit několik podmínek, kapacitu nad sto osob, možnost samostatného stravovaní, samostatné sociální zařízení a vlastní prádelnu.

Covidoví pacienti v hotelích

- počítá se s ubytováním pacientů s koronavirem spíše ve větších zařízeních

- zařízení musejí splnit několik podmínek, třeba kapacitu nad 100 lidí a vlastní prádelnu

- o tuto formu by ale měli zájem i menší penziony, které nyní nemají hosty

- stát by ale měl nastavit jasná pravidla, míní provozovatelé