Nespokojení pedagogové v pondělí vstoupí do stávky. Z berounských základních škol byla včera defininitivně rozhodnuta Jungmannova základní škola. „Rodiče jsme o stávce seznámili prostřednictvím informačního letáku,“ uvedl za stávkující výbor učitel Luděk Hakl. Na ostatních základních školách se včera oficiálně ještě nikdo z pedagogů ke stávce nepřidal, někteří ale svou účast stále zvažují. Čas mají do zítřka, aby školy stačily včas informovat rodiče o jejich účasti na stávce.
Podpoří stávku polovina škol?
„Považovali bychom za úspěch, pokud by se do stávky připojilo zhruba 50 procent škol. Bohužel ke stávce nebyl zvolen ideální termín. Na některých školách probíhají závěrečné zkoušky, jinde jsou zase již domluvené a zaplacené školní výlety. V těchto případech postupujeme tak, aby na stávku nedoplácely děti,“ uvedl za berounský odborový svaz Jiří Sixta.
Podagogové jsou se stavem školství již dlouhodobě nespokojení. „Učitelé jsou v porovnání s jinými vysokoškoláky v desetitisícovém propadu. Opomíjení jsou i nepedagogičtí pracovníci,“ uvedl Jiří Sixta. „Jsme vysokoškoláci, ale dostáváme středoškolské platy,“ rozčilují se učitelé.
Pedagogové si sedají i za kasy
Ministr školství uvádí, že od ledna plánuje obrovské zvýšení platů. Jedná se o 1100 korun na učitele, ale tato částka je s ohledem na sociální a zdravotní reformu podle názoru pedagogů nedostačující. „Učitelka si musí sednout například za pokladnu, aby si přivydělala,“ upozornil Sixta.
Odboráři zvažují i jiné formy protestů
Odboráři zvažují, zda by nebyly účinné i jiné formy protestu. Přemýšlí o několikadenní stávce, zaujal je i nápad učitelů ve Slovinsku. „Tam se učitelé rozhodli protestovat tím, že nevytiskli vysvědčení,“ uvedl Jiří Bartoš, zástupce ředitele Jungmannovy základní školy.
Odborový předák Jiří Sixta bude v úterý od 10. do 11. hodin odpovídat na dotazy čtenářů při on–line rozhovoru na www.berounsky.denik.cz