Nabídka hlídání dětí platí tedy v Základní škole Zdice. Třebaže stávkuje drtivá většina učitelů, někteří se ke stávce nepřipojili, těch je ale malá část, která šla normálně do práce. „Ti se nabídli, že děti pohlídají. Nechceme komplikovat život rodičům,“ uvedla ředitelka školy Eva Fiřtová. Toho mohli využít rodiče žáků od 1. do 3. ročníku, kdy se o děti postarali pedagogové od 6.15 do 15 hodin. „Prosíme tyto rodiče, aby dětem dali s sebou oběd,“ uvedlo vedení školy na svém webu.

Zavřená je 1. základní škola Hořovice, kde se ke stávce připojilo 30 učitelů z celkového počtu 34. „Nabídli jsme provoz družiny. Kde by rodiče měli problém s hlídáním, tak tu je takové řešení. Jinak je škola zcela uzavřená, o děti je postaráno,“ řekl ředitel školy Radek Šumera. Podle jeho zkušeností zatím ale rodiče do školy nevolali, žádnou reakci na stávku tedy nemá. Školní družina provoz nijak omezený neměla, školáci ji mohli využít od 6.00 do 16.30 hodin.

Někteří učitelé se ke stávce připojili i na berounském gymnáziu. Jak uvedl ředitel gymnázia Stanislav Lidinský, někteří kolegové stávkovat budou, ale provoz školy bude normálně zajištěn. „Nic dramatického se neděje, pár kolegů se rozhodlo, že se ke stávce připojí, někteří jsou ve škole, ale neučí,“ řekl ředitel. Samotnou stávku ale komentovat nijak nechtěl. Rodiče studentů tak nemuseli vymýšlet žádná náhradní řešení, protože stávkující kolegové nahradili suplující vyučující.

Prvňáčci z Chyňavy ve školním roce 2019/2020.
Škola v Chyňavě prošla rekonstrukcí jídelny i vybavení

Řada škol se ke stávce nepřipojila, ale vyjádřila podporu stávkujícím učitelům a nesouhlas s rozhodnutím vlády. Takové stručné prohlášení zveřejnilo vedení 2. základní školy Hořovice. Na Základní školy Beroun na Wagnerově náměstí vedení školy uvedlo, že se bude ve škole normálně učit; to ale neznamená podporu názorů premiéra či ministra.

Některé školy informovaly pouze o tom, že se vyučování koná, ale situaci kolem stávky nijak komentovaly. Základní škola Hořovice v ulici Svatopluka Čecha uvedla, že se škola ke stávce nepřipojuje a výuka bude probíhat zcela normálně; podobně informoval školáky a jejich rodiče i ředitel Evžen Krob ze ZŠ a MŠ Králův Dvůr. Na ZŠ Beroun-Závodí uvedlo vedení jen několik slov: výuka podle rozvrhu.

Někteří rodiče tak využily náhlého „volna“ uprostřed týdne k rodinnému výletu. To byl třeba Ondřej V., který na facebookovou stránku Berounského deníku napsal, že o stávce vyrazil s dětmi do ZOO Praha, kde mohli lidé kvůli stávce zaplatit nižší vstupné, než je tomu obvykle: za jednu korunu.

Prvňáčci v Základní škole ve Vráži ve školním roce 2019/2020.
Základní škola ve Vráži přistavěla dvě nové třídy