„Před deseti lety, kdy jsem začínal jako starosta, jsme si nechali udělat studii a projekt na postupné opravy celé budovy,“ připomněl karlštejnský starosta Petr Rampas a doplnil, že nedávno byla vyměněna okna, letos následuje střecha.

close Deník na návštěvě. info Zdroj: DENÍK zoom_in Deník na návštěvě.

Původně měla být nahrazena jen polovina krovů. „Znalkyně v oboru nám však doporučila střechu opravit celou, protože brouk napadl drtivou většinu konstrukce,“ vysvětlil Rampas.

Dřevo na půdě radnice je přitom napadené už delší dobu, a tak se larvy brouka dostaly hluboko do materiálu. Rozsah poškození je obrovský.

„Na starých stavbách se tesařík krovový vyskytuje velmi často. V případě střechy Obecního úřadu Karlštejn se po odkrytí zjistilo, že napadení jde do hloubky až čtyř centimetrů a po celém povrchu trámů, které tam může být i dvacet let,“ upřesnila Ivana Horová, znalkyně v oboru zpracování tropického dřeva a biologického poškození dřeva houbami a hmyzem, která pro městys vypracovala posudek.

A aby toho nebylo málo, po odkrytí podlahy se přišlo na to, že larvy brouka řádily i na nosných trámech pod ní. „To nám investici prodražilo o dalších 300 až 400 tisíc na ty zhruba čtyři miliony,“ posteskl si starosta.

„Jak krovy, tak nosné trámy v podlaze jsou poškozené do takové míry, že dělat tesařské opravy protézováním a příložkováním by vyšlo strašně draho,“ objasnila Horová.

Opravy střechy se stala neodkladnou záležitostí. Výhodou je, že ceny stavebního dřeva jsou v současné době příznivé.

Zakázku vysoutěžila společnost Midach, která se převážně specializuje na rekonstrukce historických krovů. Od 1. února už probíhají vyklízecí práce a momentálně se čeká na objednané dřevo, aby řemeslníci mohli s rekonstrukcí začít.