Patří mezi ně i Milena Kusá, které se podařilo najít neuvěřitelných sedmatřicet hříbků. „A představte si, že jsme je našli během chvilky. Ten největší měl v průměru dvacet čtyři centimetrů a vážil šedesát dekagramů," popsala svůj úlovek houbařka z Berouna. „Byla houbová omáčka a ještě zbylo na kulajdu," prozradila Milena Kusá a dodává: „Člověk se v lese také odreaguje, odpočine a nic ho to nestojí."
O tom je přesvědčený i mykolog Oldřich Jindřich. „Lidé by měli chodit do lesa i v případě, když si myslí, že houby nerostou. Když je přeci jenom najdou, tak je to bonus. Každý by se měl v lese ale chovat jako na návštěvě. V Českém krasu je Národní přírodní rezervace Karlštejn nebo Koda, které jsou opravdu výjimečné. Lidé by si měli uvědomit, že v těchto místech se nic netrhá. Dokonce jsou zde lokality, pro které platí zákaz vstupu. Vše by měli dodržovat i místní," pokračuje Oldřich Jindřich.
Na Hořovicku houby rostou v současné době jen ojediněle. „Jaro bylo ale fantastické. Setkávali jsme se s druhy, které jsme několik let neviděli. Už začaly růst i hřibovité houby, následovalo však chladnější a deštivé období, a tím se vše pokazilo," konstatoval mykolog, který nejraději chodí po Českém krasu nebo vyjíždí na Křivoklátsko. Jak uvádí, každá lokalita je jiná. To se pak projevuje na rozmanitosti hub, které v těchto místech rostou.
Doba, kdy budou houby růst na Berounsku celoplošně, určitě letos ještě přijde. Už nyní mohou být lidé na některé úlovky pyšní. „Minulý týden jsem se byl podívat v okolí Hořovic, jestli najdu nějaké podzemky. V Komárově jsem našel dva druhy. To jsem byl moc spokojený," sdělil Oldřich Jindřich.