Projekt Berounská brána se připravuje už mnoho let. První nájemníci se do bytů měli stěhovat už v roce 2008. Projekt se ale nejen kvůli své náročnosti odsouval. Podle architekty města Berouna Dany Vilhelmové se v letošním roce s výstavbou začne. „Myslím si, že v kasárnách by se letos mělo začít stavět. Výstavbu mají rozdělenou na etapy. Rozhodně nechtějí stavět všechno najednou. Ale postupně v letech,“ vysvětlila berounská architekta Dana Vilhelmová.

Původní záměr počítal s vybudováním 11 bytových domů se zhruba 670 byty. Součástí obytné zóny mělo být také zhruba 870 parkovacích míst v podzemních garážích, komerční objekty, dvě dětská hřiště a množství zelených ploch. Mělo se jednat o investiční akci s rozpočtem téměř 1,5 miliardy korun. Kvůli krizi se ale finančně náročný projekt se odsunul v čase a upravil. V průběhu let ale projekt změnil svoji podobu. Z původních 670 bytů se jich postaví více jak pětina. Cenová hladina bytů, které se už nabízejí k prodeji, je dosti vysoká. Byt 2+kk o rozloze 58 metrů čtverečních stojí od 3, 4362 milionu korun do 3, 5549 milionu korun. Za byt 3+kk o rozloze 81 metrů čtverečních lidé zaplatí 4, 315 milionu. Za 4+kk o rozloze 111 metrů čtverečních 6,66 milionu korun.

V následujících zhruba deseti letech by měl v Berouně počet obyvatel vzrůst na 21 tisíc. Nový územní plán počítá s možností výstavby až 2300 bytů. Stavět se bude i v lokalitě Na Vinici, Pod Dědem, Suchá Luka na Cibulce, ale také v areálu bývalé Tiby. Zde je ale projekt zatím v plenkách. Jak uvedla Dana Vilhelmová, firma mění svůj původní záměr. „Firma svůj původní záměr stáhla a nyní řeší ekonomiku projektu. Jakým způsobem kde parkovat a podobně,“ poznamenala Dana Vilhelmová s tím, že se v Tibě letos stavět nezačne. „Nemají ještě vypracovanou studii. Vzhledem k tomu, že je už konec dubna, je nereálné, aby se to vše stihlo,“ konstatovala architektka města Beroun.

Podle původního záměru měli lidé v nové bytové zástavbě v areálu bývalé Tiby parkovat v podzemních garážích. Zvažovalo se zde i parkování pod objekty a také vybudování nového pavilonu mateřské školy. Vzhled nové zástavby měl ladit s tou okolní. Měl výškou navazovat na panelovou výstavbu sídliště Litava a zástavbu rodinných domů podél ulic Na Dražkách a Plzeňská. Jak to ale nakonec vše bude, je prozatím nejasné.

V této lokalitě ale vznikly další objekty k bydlení. V těsném sousedství areálu bývalé Tiby v ulici U Archivu vyrostl nový dům s 62 byty, vlastním parkovacím stáním. Přízemní byty na východní straně domu mají v úrovni terénu předzahrádky. 2+ kk se prodává od 3,2 milionu do 3,5 milionu korun. „Byt jsem si koupil už v loňském roce. Původně jsem se do něho měl nastěhovat v prosinci, kvůli kolaudaci se to vše posunulo.

Stěhoval jsem se před týdnem. K bytu mám dvě parkovací stání a malou předzahrádku. Zaplatil jsem za něj necelé 3,3 milionu korun,“ vysvětlil Jan Smutný.

V domě jsou byty o dispozici 1+kk, 2+kk a 3+kk. Objekt má čtyři podlaží a je koncipován jako samostatně stojící dům s jedním komunikačním jádrem a výtahem.


Berounská nová kasárna:Byt 2+kk o rozloze 58 metrů čtverečních stojí od 3, 4362 milionu korun do 3, 5549 milionu korun.
Za byt 3+kk o rozloze 81 metrů čtverečních lidé zaplatí 4, 315 milionu. Za 4+kk o rozloze 111 metrů čtverečních 6,66 milionu korun.

Dům v ulici U Archivu2+ kk se prodává od 3,2 milionu do 3,5 milionu korun.