Centrální zásobování teplem v Berouně a Králově Dvoře provozuje společnost innogy. Systém je tvořen dvěma oddělenými soustavami distribuční sítě a třemi výrobními zdroji. Výsledná cena tepla a teplé vody je ale u koncových zákazníků stejná. Zatímco v loňském roce stálo teplo 619 korun za gigajoule bez daně, v první polovině letošního roku to bylo už 794 korun. Později, vlivem vývoje cen na trhu, především pak plynu, cena narostla téměř o čtyřicet procent.

„Poslední platné předběžné ceny jsme zveřejnili k letošnímu 1. červenci, které jsou nyní na úrovni 1101 korun za gigajoule. Zvýšení ceny odráží dramatický nárůst cen zemního plynu v posledním roce a zejména od začátku války na Ukrajině,“ sdělil mluvčí innogy Pavel Grochál.

V současnosti společnost pro králodvorské a berounské odběratele ceny měnit nebude. „I přes nejistou a napjatou situaci chceme počkat až na vyčíslení skutečných nákladů na nákup zemního plynu,“ dodal mluvčí.

Co se týče dalšího vývoje cen, především pak pro následující rok, je stále ještě brzy na jejich kalkulaci. Očekává se ale zklidnění trhu, kterému by mělo pomoct zastropování cen. Zdražení tepla se města ale nevyhnou. „Velkoobchodní trh s plynem je v letošním roce kvůli dopadům ruské agrese velmi nestálý a nepředvídatelný. Předpokládáme, že díky plánovanému zastropování cen plynu i pro teplárny nebude nárůst tak dramatický, jak se čekalo. Přesto je potřeba počítat s tím, že zdražovat bude,“ uvedl Grochál.

Podle mluvčího se společnost růst cen snaží mírnit investicemi do technologií a tím ušetřit při výrobě tepla. „V posledních letech jsme do modernizace tepelného hospodářství v této lokalitě a zefektivnění provozu soustavy investovali padesát milionů korun. Například díky moderním kotlům a kogenerace je výroba tepla v Berouně výrazně efektivnější,“ uzavřel Grochál.