„S volebním výsledkem jsme spokojení. Pět mandátů jsme očekávali. S kým bychom chtěli jít do koalice a s kým ne, nejde nyní jednoznačně říci. Jednání stále probíhají. Výsledky jsou dost vyrovnané. Se získaným počtem mandátů budeme každopádně usilovat o místa ve vedení města,“ uvedl lídr vítězného hnutí Nezávislí Berouňáci Dušan Tomčo, který se kvůli hojnému počtu preferenčních hlasů ostatních spolukandidátů do berounského zastupitelstva nedostal.

Nezávislí Berouňáci ale nejsou sami, kdo bude o místo starosty a místostarosty města usilovat. Vzhledem k tomu, že Nezávislí Berouňáci mají pět mandátů a Beroun sobě i ANO po čtyřech, jsou u kormidla tři silní hráči a žádný z nich nebude chtít ze svých nároků pravděpodobně slevit

Druhý největší počet hlasů získal Beroun sobě. „Máme velmi dobrý výsledek. Čtyři mandáty jsou pro nás úspěch a myslím si, že nemusíme být skromní. Nejvyšších met se nezříkáme a jsme na ně připraveni. Deklarovali jsme, že jsme připraveni zodpovědnost za řízení města převzít,“ poznamenal lídr hnutí Beroun sobě Kamil Machart s tím, že už určitou představu o koalici mají. „To, s kým bychom rádi do koalice, jsme už samozřejmě zvažovali. Ale v tuhle chvíli bych to nekomentoval. My jsme se k nikomu nijak nevymezovali a téměř všechny varianty jsou pro nás možné. S nikým z úspěšnějších hnutí a stran se nebudeme bránit ve vyjednávání,“ konstatoval Kamil Machart.

S výraznou ztrátou na špici berounského pelotonu je v počtu hlasů hnutí ANO. Získalo čtyři mandáty, ale na Beroun sobě ztrácí téměř tři a půl tisíce absolutních hlasů. Proti uplynulému volebnímu období bude mít v novém zastupitelstvu o mandát více. „Od lidí jsem dostal hodně preferenčních hlasů, které mě těší. Na nastínění nějaké možné koalice je podle mého názoru ještě příliš brzy. To bude předmětem dlouhých jednání, která teprve začínají. Samozřejmě se budeme snažit dostat i do vedení města. To také bude předmětem vyjednávání,“ poznamenal současný místostarosta Berouna Michal Mišina.

ČSSD přišla o jeden mandát. „Chtěli jsme obhájit mandáty z minulých voleb. Tehdy jsme dostali tři. Bohužel se nám to nepodařilo,“ uvedl lídr berounské kandidátky ČSSD Ondřej Šimon. Lepšího výsledku dosáhla v letošních komunálních volbách ODS. „Říkali jsme si, že tři mandáty budou úspěch. Když dostaneme čtyři, bude to vynikající. Čtvrtý mandát nám utekl kvůli přepočtu hlasů. Přišli jsme kvůli němu asi o čtyři tisíce hlasů,“ informoval lídr kandidátky ODS Soňa Chalupová. Jak dále uvedla, těší ji, že jejich stranu přišlo podpořit zhruba o třetinu více voličů než tomu bylo před čtyřmi lety.