VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Berouně nemají zloději kol šanci, ve městě jsou cykloboxy

Berounsko – Teplé počasí letošních letních prázdnin přeje cyklistice a její příznivci toho náležitě využívají. Silnice i cyklostezky berounského regionu jsou plné cyklistů. Jejich invazi čelí i město Beroun. To, jako jedno z mála může cyklistům nabídnout bezpečnou úschovu jejich jízdního kola. V Berouně nemusí mít majitelé drahých kol strach z jejich odzicení. Úschovna na vlakovém nádraží se cyklistům osvědčila. Počet uložených kol vzrostl v uplynulých dvou letech více než pětinásobně. Zatímco v roce 2015 si v ní odložili zhruba 600 kol, nyní se jejich počet pohybuje okolo 3300. Na Smíchově jich cyklisté odloží polovinu.

11.7.2018
SDÍLEJ:

Uzamykatelné cykloboxy najdou cyklisté v Berouně na několika místech.Foto: Deník / Romana Šimková

K tomuto nárůstu došlo poté, co se do provozování úschovny společně s Českými drahami zapojilo i město Beroun a úschovnu částečně dotuje.

Městu to však nestačilo a rozhodlo se občanům i turistům nabídnout novou službu bezpečného parkování jízdních kol v samoobslužných boxech Bike Safe Box. Cyklisté zde mají k dispozici jak úschovnu kol na berounském vlakovém nádraží, tak i cykloboxy, které najdou na několika místech. Cykloboxy město pořídilo z ušetřených finančních prostředků z dotace získané z Programu Švýcarsko-české spolupráce na přesun autobusového nádraží.

Přehled umístění cykloboxů v Berouně:- ve veřejném prostoru:
Areál městského kempu Berounka - 6 boxů
Sportovně-rekreační prostor u IN-Line dráhy - 5 boxů
Venkovní koupaliště Beroun, ul. K. Čapka 679 - 5 boxů
Městská knihovna, U Kasáren 813 - 4 boxy
Centrum u Obchodní akademie - Ul. Slapská - 10 boxů

- v areálu škol
ZŠ Jungmannova - 3 boxy
2. Základní škola Preislerova - 4 boxy
3. ZŠ Beroun Wagnerovo náměstí - 6 boxů
Střední zdravotnická škola - 6 boxů
SOŠ a SOU Beroun – Hlinky - 6 boxů
SOŠ a SOU Beroun – Svatojánská - 3 boxy

Po Berouně je umístěno ve veřejném prostoru celkem 5 sestav s elektronickým systémem o celkem 30 boxech. Město vytipovalo nejvhodnější lokality pro umístění. Boxy jsou mobilní a lze je podle budoucího zájmu a využití snadno přemístit. Do boxu lze ve vodorovné poloze umístit 2 jízdní kola a případně i třetí dětské kolo.

„Na podzim chceme vyhodnotit využitelnost všech cykloboxů a podle toho se pak rozhodneme, zda zůstanou na stávajících místech. V areálu kempu je celkem šest cykloboxů, které cyklisté moc nevyužívají. U nich uvažujeme o jejich přemístění,“ vysvětlil Michal Mišina.

Po vyhodnocení loňské sezony město zjistilo, že cyklisté cykloboxy využívali nejčastěji v době od jedné do tří hodin, kdy uložení stálo pět korun. „Na základě těchto výsledků jsme proto pro letošní rok stanovili jednotnou dení sazbu deset korun. Tím chceme také podpořit využívání kola jako dopravního prostředku pro každodenní cestování do zaměstnání,“ uvedl místostarosta Berouna Michal Mišina.

Do areálu základních a středních škol bylo pořízeno celkem 7 sestav o celkem 28 boxech. Boxy nemají elektronický systém, ale jsou opatřeny bezpečnostními visacími zámky se systémem generálních klíčů.

Město Hořovice zatím výstavbu úschovny pro kola neplánuje. „Na radě města jsme se o takové investici nebavili. Zatím nevzešel ze strany cyklistů a turistů takový požadavek,“ uvedla místostarostka Hořovic Jana Šrámková s tím, že v případě zájmu se město nebude bránit vyjít cyklistům vstříc. „Podpora turistického ruchu je v zájmu města Hořovice,“ dodala. Po městě jsou rozmístěny pouze stojany na kola. U těch je ovšem cyklista odkázán na použití vlastního zámku. „Stojany jsou třeba na náměstí a u radnice. Po městě se setkáváme i se stojany na pozemcích soukromých provozoven,“ sdělila Jana Šrámková.

Hlídané parkoviště pro kola nemají ani ve Zdicích. „Momentálně neplánujeme výstavbu hlídaného parkoviště nebo případné úschovny na kola, kterou by provozovalo město. Jedna je na vlakovém nádraží, ale ta je pouze pro lidi, kteří cestují vlakem a je pod správou Českých drah,“ uvedl místostarosta Zdic Přemysl Landa. Jak dále uvedl, zatím na realizaci takového projektu nikdo nevznesl požadavek.

Vedení Zdic do budoucna plánuje vlakového nádraží výstavbu parkoviště pro auta. Projekt je zatím v jednání. „Mělo by tam být místo pro asi třicet aut a k tomu i místa pro kola,“ řekl místostarosta Zdic. V současné době město stále vyjednává s Českými drahami o pozemcích a projekt se v nejbližší době neuskuteční.

Cyklisté mají ve velké oblibě okolí obce Hudlice. Přispěla k tomu i výstavba rozhledny Máminky, která je díky výhledu vyhledávanou turistickou destinací. „Cyklisté mohou dojet až nahoru k rozhledně. Na odložení kol tam mají stojany. O hlídaném parkovišti nebo nějaké úschovně kol jsme zatím neuvažovali, ani nevyvstala potřeba ze strany cyklistů a turistů,“ sdělil starosta Hudlic Pavel Hubený.

Text s přispěním Stanislava Vaculíka
Autor: Romana Šimková

11.7.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 18 000 Kč

Ostatní pracovníci v sociálních službách v oblasti ambulantních a terénních služeb a domácí péče OSOBNÍ ASISTENT/KA KLIENTŮ S MENTÁLNÍM A KOMBINOVANÝM POSTIŽENÍM. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Čtyřsměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: OSOBNÍ ASISTENT/KA KLIENTŮ S MENTÁLNÍM A KOMBINOVANÝM POSTIŽENÍM - Místo výkonu práce: Vráž. Nástup možný ihned. Upřesňující informace: možnost na 2, 3 směny, nepřetržitý provoz a noční provoz, možnost pracovní smlouvy na DPP, DPČ. Náplň práce: přímá péče o děti i dospělé se středně těžkým až težkým stupněm mentálního a kombinovaného postižení, nezbytná pomoc a podpora při zvládání běžných úkonů klientů (osobní hygiena, oblékání, stravování), zajištění dohledu při činnostech klientů, nácvik jednoduchých denních činností a podpora soběstačnosti klientů, výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti dle plánů, vedení dokumentace a individuální plánování. Zaměstnanecké výhody: možnost osobního rozvoje a dalšího vzdělávání, 5 týdnů dovolené, stravenky. Kontakt: telefonicky (Po-Pá 8:30-16:30 hod.), e-mailem.. Pracoviště: Klubíčko beroun, z.ú. - vráž, Květnová, č.p. 109, 267 11 Vráž u Berouna. Informace: Alena Pecková, +420 722 955 596.

Výroba - Výroba Ruční balič 12 200 Kč

Ruční baliči RUČNÍ BALIČI. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: RUČNÍ BALIČI - místo výkonu: Beroun. Kontakt: tel. (Po-Čt: 9:00-11:00 hod.). Pracoviště: Ribotex s.r.o. beroun, Na Ostrově, č.p. 274, 266 01 Beroun 1. Informace: Oleksij Koval, +420 776 383 333.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 15 000 Kč

Obsluha ostatních zařízení na zpracování kovů OPERÁTOŘI VÝROBY - MANUÁLNÍ OPERACE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 17500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: OPERÁTOŘI VÝROBY-LISAŘI - Místo výkonu práce: Žebrák. Upřesňující informace: nástup možný ihned. Náplň práce: obsluha manuálního lisu, případně jiné manuální práce, kontrola a balení vyrobených komponent. Požadavky: manuální zručnost, pečlivost, spolehlivost. Nabízíme: odborné zaškolení na pracovišti, možnost zvyšování kvalifikace a kariérního růstu, příspěvek na dopravu do zaměstnání ve výši až 5.000 kč, k dispozici také autobusová svozová doprava, placené přesčasy, roční bonus za hospodářské výsledky společnosti, firemní akce, 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování. Kontakt: telefonicky (8:00-17:00hod), e-mailem.. Pracoviště: Muramoto manufacturing europe s.r.o., Skandinávská, č.p. 991, 267 53 Žebrák. Informace: Ivana Kovaříková, +420 774 536 801.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 22 000 Kč

Ostatní pracovníci v sociálních službách v oblasti ambulantních a terénních služeb a domácí péče VEDOUCÍ TRÉNINKOVÉHO PRACOVIŠTĚ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VEDOUCÍ TRÉNINKOVÉHO PRACOVIŠTĚ - Místo výkonu práce: Vráž. Nástup možný ihned. Upřesňující informace: možnost pracovní smlouvy na DPP, DPČ, možnost zkráceného pracovního poměru. Náplň práce: rozvoj a vedení tréninkového pracoviště, kde si klienti se zdravotním postižením osvojují základní pracovní návyky a jednoduché pracovní činnosti v provozním zázemí Penzionu Klubíčko Vráž (nákupy potravin a příprava jednoduchých pokrmů studené i teplé kuchyně, úklidy společných prostor, praní a žehlení erárního prádla, péče o květinovou výzdobu a zahradu, údržbářské práce, výroba drobných dárkových předmětů, KnihoBudek, ptačích budek aj. výrobků ze dřeva, koordinace činnosti klientů a pracovních asistentů, vedení pracovních činností klientů, zajištění realizace zakázek obcí a firem, nákup potřeb, evidence vyrobených a prodaných výrobků, zpracování podkladů pro fakturaci zakázek. Zaměstnanecké výhody: možnost osobního rozvoje a dalšího vzdělávání, 5 týdnů dovolené, stravenky. Kontakt: telefonicky (všední dny, 8:30-16:30 hod.), e-mailem.. Pracoviště: Klubíčko beroun, z.ú. - vráž, Květnová, č.p. 109, 267 11 Vráž u Berouna. Informace: Alena Pecková, +420 722 955 596.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Celníci a inspektoři odhalili nelegální obchod s tygry
14

Zabít, naporcovat, prodat. Čínská medicína si žádala tygry

Ilustrační foto.

Typická žaloba církví o majetky se týká kusu pole

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. července 2018.

Opilý řidič srazil cyklistu, za volantem ho vystřídala manželka. Také pila

Střední Čechy – Podezřelá z ohrožení pod vlivem návykové látky je kvůli svému počínání během jediného večera celá manželská dvojice: muž i žena. O tom, čeho se podle policie pár dopustil 28. května v Čakovičkách na pomezí Mělnicka a Prahy-východ, informovala ve středu Eva Hašlová z územního odboru středočeské policie pro Prahu-venkov: Východ.

Karla IV. uctí jeho Karlštejn nočními hranými scénkami

Střední Čechy – Po nocích se, jak známo, slaví dobře – a nakolik to platí na symbolu všech českých hradů Karlštejně, budou návštěvníci moci zažít na vlastní kůži v pátek a v sobotu. K připomenutí 640. výročí úmrtí svého zakladatele, císaře a krále Karla IV., hrad opět nabídne scénické noční prohlídky přibližující během hodiny nejvýznamnější nám známé momenty 62 let jeho života – a hlavně vlády tohoto legendárního panovníka (historii známého rovněž pod jmény Václav či Karel I.).

Jízda po dálnici bez známky se prodražila o tisícovku

Střední Čechy – Častěji než našinci neplatí nyní za dálnici cizinci. Nasvědčují tomu alespoň poznatky ústeckých celníků, kteří prověřují dálniční známky i v části středních Čech: kontrolují dálnici D8 od Petrovic až po Prahu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT