K tomuto nárůstu došlo poté, co se do provozování úschovny společně s Českými drahami zapojilo i město Beroun a úschovnu částečně dotuje.

Městu to však nestačilo a rozhodlo se občanům i turistům nabídnout novou službu bezpečného parkování jízdních kol v samoobslužných boxech Bike Safe Box. Cyklisté zde mají k dispozici jak úschovnu kol na berounském vlakovém nádraží, tak i cykloboxy, které najdou na několika místech. Cykloboxy město pořídilo z ušetřených finančních prostředků z dotace získané z Programu Švýcarsko-české spolupráce na přesun autobusového nádraží.

Přehled umístění cykloboxů v Berouně:- ve veřejném prostoru:
Areál městského kempu Berounka - 6 boxů
Sportovně-rekreační prostor u IN-Line dráhy - 5 boxů
Venkovní koupaliště Beroun, ul. K. Čapka 679 - 5 boxů
Městská knihovna, U Kasáren 813 - 4 boxy
Centrum u Obchodní akademie - Ul. Slapská - 10 boxů

- v areálu škol
ZŠ Jungmannova - 3 boxy
2. Základní škola Preislerova - 4 boxy
3. ZŠ Beroun Wagnerovo náměstí - 6 boxů
Střední zdravotnická škola - 6 boxů
SOŠ a SOU Beroun – Hlinky - 6 boxů
SOŠ a SOU Beroun – Svatojánská - 3 boxy

Po Berouně je umístěno ve veřejném prostoru celkem 5 sestav s elektronickým systémem o celkem 30 boxech. Město vytipovalo nejvhodnější lokality pro umístění. Boxy jsou mobilní a lze je podle budoucího zájmu a využití snadno přemístit. Do boxu lze ve vodorovné poloze umístit 2 jízdní kola a případně i třetí dětské kolo.

„Na podzim chceme vyhodnotit využitelnost všech cykloboxů a podle toho se pak rozhodneme, zda zůstanou na stávajících místech. V areálu kempu je celkem šest cykloboxů, které cyklisté moc nevyužívají. U nich uvažujeme o jejich přemístění,“ vysvětlil Michal Mišina.

Po vyhodnocení loňské sezony město zjistilo, že cyklisté cykloboxy využívali nejčastěji v době od jedné do tří hodin, kdy uložení stálo pět korun. „Na základě těchto výsledků jsme proto pro letošní rok stanovili jednotnou dení sazbu deset korun. Tím chceme také podpořit využívání kola jako dopravního prostředku pro každodenní cestování do zaměstnání,“ uvedl místostarosta Berouna Michal Mišina.

Do areálu základních a středních škol bylo pořízeno celkem 7 sestav o celkem 28 boxech. Boxy nemají elektronický systém, ale jsou opatřeny bezpečnostními visacími zámky se systémem generálních klíčů.

Město Hořovice zatím výstavbu úschovny pro kola neplánuje. „Na radě města jsme se o takové investici nebavili. Zatím nevzešel ze strany cyklistů a turistů takový požadavek,“ uvedla místostarostka Hořovic Jana Šrámková s tím, že v případě zájmu se město nebude bránit vyjít cyklistům vstříc. „Podpora turistického ruchu je v zájmu města Hořovice,“ dodala. Po městě jsou rozmístěny pouze stojany na kola. U těch je ovšem cyklista odkázán na použití vlastního zámku. „Stojany jsou třeba na náměstí a u radnice. Po městě se setkáváme i se stojany na pozemcích soukromých provozoven,“ sdělila Jana Šrámková.

Hlídané parkoviště pro kola nemají ani ve Zdicích. „Momentálně neplánujeme výstavbu hlídaného parkoviště nebo případné úschovny na kola, kterou by provozovalo město. Jedna je na vlakovém nádraží, ale ta je pouze pro lidi, kteří cestují vlakem a je pod správou Českých drah,“ uvedl místostarosta Zdic Přemysl Landa. Jak dále uvedl, zatím na realizaci takového projektu nikdo nevznesl požadavek.

Vedení Zdic do budoucna plánuje vlakového nádraží výstavbu parkoviště pro auta. Projekt je zatím v jednání. „Mělo by tam být místo pro asi třicet aut a k tomu i místa pro kola,“ řekl místostarosta Zdic. V současné době město stále vyjednává s Českými drahami o pozemcích a projekt se v nejbližší době neuskuteční.

Cyklisté mají ve velké oblibě okolí obce Hudlice. Přispěla k tomu i výstavba rozhledny Máminky, která je díky výhledu vyhledávanou turistickou destinací. „Cyklisté mohou dojet až nahoru k rozhledně. Na odložení kol tam mají stojany. O hlídaném parkovišti nebo nějaké úschovně kol jsme zatím neuvažovali, ani nevyvstala potřeba ze strany cyklistů a turistů,“ sdělil starosta Hudlic Pavel Hubený.

Text s přispěním Stanislava Vaculíka