Novinka se tak uplatní už v době nadcházejících Hrnčířských a řemeslných trhů, jejichž druhá část se na hlavním berounském náměstí uskuteční o druhém červnovém víkendu. V době jejich konání bývá město zavaleno auty – obzvlášť od doby, kdy už nelze parkovat v bývalých kasárnách, kde vyrostl obytný komplex.

Zámecký Food Fest v Králově Dvoře 20. května 2023
Foto, video: Food festival nabídl dobré jídlo, tance i bublinovou show

„Lidé to tak chtěli,“ vysvětluje místostarosta Michal Mišina (ANO a nezávislí), jenž na webu města zdůraznil, že o rozšíření modré zóny rozhodli místní politici na přání občanů. Ti si prý dlouhodobě stěžovali, že mají problém zaparkovat v okolí svého bydliště – a volali po krocích, které situaci zlepší.

Nově má pomci opatření, kdy řidiči, kteří ve vytížených místech nebydlí, budou muset hledat parkovací místa jinde. Mišina je přesvědčen, že to pomůže. „Doufáme, že se situace s parkováním v těchto obytných zónách výrazně zlepší,“ očekává.

Za den koruna i stovka

Za právo parkovat v oblasti modré zóny musí rezidenti zaplatit, na novou oblast označenou jako III se přitom budou vztahovat stejná pravidla jako na už existující zóny I a II. Roční poplatek za jedno auto vyjde na 360 korun, tedy na necelou korunu denně.

V případě vyššího počtu aut si ale bude třeba připlatit. Za dvě vozidla město požaduje 1800 korun, za každé další se pak částka navyšuje o 3600 korun.

Podnikatelské parkování je dražší. Fyzické nebo právnické osoby, které mají ve vybrané oblasti sídlo nebo provozovnu, zaplatí městu od 4000 do 24 000 korun: v závislosti na počtu automobilů a výběru konkrétní zóny.

Zahradní slavnost na 2. základní škole Preislerova Beroun
Druhá základní škola pořádala zahradní slavnost. Prvňáčky pasovali na čtenáře

Podmínkou pro parkování v modré zóně je parkovací karta s roční platností, při jejímž vydání (vždy s vyznačením konkrétní registrační značky) se platí i stanovená taxa. Protože obyvatelé oblasti III si budou nyní pořizovat karty pouze na část kalendářního roku, platba se jim přepočte podle počtu měsíců. Platnost totiž nemůže být takzvaně plovoucí: je pevně stanovena na období kalendářního roku – s tím, že loňská karta pak platí ještě v lednu roku následeujícího.

Kartu potřebuje i řemeslník

Kartu si lze vyzvednout vždy v pondělí a ve středu v úředních hodinách (mezi osmou a sedmnáctou, s hodinovou polední pauzou) v budově městského úřadu a policie v Tyršově ulici. Pokud uvedené hodiny někomu nevyhovují, protože tou dobou bývá v práci, musí si to nějak zařídit: prozatím je možné žádat o kartu pouze osobně. V případě občanů je podmínkou trvalý pobyt, samotné bydliště nestačí.

Existuje také možnost pořídit si jednodenní parkovací kartu za 100 korun. Tu mohou rezidenti zakoupit pro své návštěvy – avšak neobejdou se bez ní ani řemeslníci, opraváři či údržbáři, kteří jim přijeli poskytnout služby. Pokud servisní auto nebude mít kartu umístěnu za čelním sklem, je třeba počítat s problémy.

Nově vyznačená Modrá zóna III v Berouně

- Chválova
- Na Kaplance
- Nad Hřištěm
- Okružní
- Plzeňská
- Profesora Urbana
- Talichova (za bytovým domem)
- Třebízského
- V Hlinkách

Zdroj: Městský úřad Beroun