Zájemci mají k dispozici sto elektrokol, která jsou rozmístěna do patnácti nabíjecích stanic. Deset z nich se přitom nachází přímo v Berouně.

Projekt vznikl pod záštitou Nadace Tipsport, jež hradí prvních patnáct minut výpůjčky, poté je účtováno třicet korun za každou půlhodinu. Provozovatelem sdílených elektrokol je společnost Nextbike Czech Republic. Město se do projektu zapojilo vyčleněním pozemků pro stanice.

„Přetížená automobilová doprava v Berouně patří mezi největší problémy, s nimiž se dlouhodobě potýkáme. Stále hledáme možnosti, jak situaci zlepšit. Ať už chystaným zákazem vjezdu pro tranzitní dopravu nebo výstavbou obchvatu města. Snažíme se ale hledat i vhodné alternativy, jednou z nich jsou právě sdílená elektrokola,“ uvedla berounská starostka Soňa Chalupová.

Čekání na spuštění projektu bylo docela dlouhé. „Různé instituce nám trochu házely do plánů vidle. Spolupráce se společností, zajišťující elektřinu, se nakonec podařila s mírným zpožděním, šlo zhruba o rok,“ vysvětlila Chalupová, která věří, že elektrokola najdou v berounské dopravě své místo. „Snad je budou využívat i ti kteří zatím spoléhají na vlastní pohon,“ poznamenala starostka.

Místostarosta Dušan Tomčo připomněl, že Nadace Tipsport hradí prvních 15 minut jízdy až do roku 2024. „Téměř po celém území Berouna se lze přepravit do 15 minut,“ řekl Tomčo a vyzval občany, aby si jízdu na elektrokole vyzkoušeli.

„Elektrokolo se chová úplně stejně jako standardní mechanické kolo s třístupňovou přehazovačkou s tím rozdílem, že do 25 kilometrů v hodině uživateli pomáhá. To znamená, že jeho provoz není vůbec složitý, stačí si jen jízdu užít,“ dodal Tomčo.

Půjčení kola je jednoduché. Nejdříve si stáhnete do mobilu aplikaci nextbike a aktivujete účet verifikací platební karty. Na jeden účet si přitom můžete půjčit až čtyři kola. V aplikaci zvolíte možnost Půjčit kolo a naskenujte QR kód na kole. To se pak automaticky otevře a můžete vyrazit na cestu.

Pokud nemáte chytrý telefon, stačí registrace a aktivace účtu na webu. Ve chvíli, kdy budete u kola, zavoláte na zákaznickou linku, která spojí vaše telefonní číslo s vaším nextbike účtem a kolo vám odemkne na dálku. Kolo vrátíte do některého z dobíjecích stojanů Nextbike Czech Republic a stáhnete páčku nad zadním kolem směrem dolů. Tím se výpůjčka automaticky ukončí.