Jedním z velmi ožehavých a dlouhodobých témat v Berouně, Králově Dvoře a sousedních obcí je doprava. I proto si vedení města nechalo zpracovat takzvanou koncepci dopravy, což je dokument, který nejenže sjednotil veškeré existující dopravní studie jaké má město k dispozici, ale zároveň také ukazuje budoucí udržitelný směr.

ON-LINE reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Jedním z řešení jak ulevit ulicím od automobilů jsou i trasy pro chodce a cyklisty. A právě přesun po městě a okolí pomocí jednostopého dopravního prostředku bude jedním z prvních projektů, jak zlepšit celkovou dopravní situaci. V Berouně totiž vzniká zcela unikátní projekt sdílených elektrokol – v nejbližším okolí se jím může pochlubit pouze Praha.

V minulosti se o tuto novinku pokoušeli i v Kladně. Ačkoliv si Kladenští elektrokola pochvalovali, po ročním provozu z ulic kola zmizela. Podle radnice byl projekt příliš nákladný. V letošním roce se v Kladně ale půjčují alespoň kola obyčejná. Nový systém je prý mnohonásobně levnější než elektrokola. Sdílená kola je v Kladně možné vypůjčit a vrátit na více než 50 místech.

Ve městě na řece Berounce je ale vše již téměř připravené na spuštění projektu elektrokol. „Od spuštění nás dělí komplikovaný proces elektropřipojení od společnosti ČEZ. Elektrokola v Berouně a sousedním Králově Dvoře, Tetíně a Hýskově si zájemci budou moci ze speciálních stojanů začít půjčovat v průběhu letní sezony,“ informovala Jitka Soukupová, mluvčí berounské radnice prostřednictvím Radničního listu.

Celkem v rámci projektu vzniklo patnáct dobíjecích stanic, z toho deset se jich nachází přímo ve městě Berouně, tři v Králově Dvoře a po jednom v obci Tetín a Hýskov. „Stanice s elektrokoly najdete na řadě frekventovaných míst, jako je například nákupní zóna, nemocnice, centrum města nebo autobusové a vlakové nádraží. Na elektrokole tak můžete pohodlně dojet třeba na nákup nebo do nemocnice a na zpáteční cestu si ho zase vypůjčit,“ sdělila mluvčí Jitka Soukupová.

Pokud se rozhodnete sdílená elektrokola využívat, musíte mít vždy po ruce telefon. Nejprve je ovšem nutné se zaregistrovat na webu společnosti Nextbike, nebo ve stejnojmenné aplikaci.

„Po registraci je nutné aktivovat váš účet verifikací platební karty částkou 50 korun, která je okamžitě převedena na váš jízdní kredit nextbike. Pokud je váš účet aktivní, nejjednodušší cesta k půjčení kola je prostřednictvím mobilní aplikace, kdy jen stačí aplikací oskenovat QR kód na kole a zvolit „půjčit kolo“. Kolo se automaticky odemkne a uvolní z doku terminálu,“ píše se manuálu pro využívání elektrokol.

Pokud nemáte chytrý telefon, pak stačí ve chvíli, kdy budete u kola, zavolat na zákaznickou linku, která si spojí vaše telefonní číslo s vaším nextbike účtem a kolo vám odemkne na dálku. Prvních patnáct minut jízdy je pro uživatele zdarma, za dalších třicet minut minut zaplatí třicet korun.