„Potom, co byly uzavřeny školy, jsem neměla ani žádné kroužky a úkoly do školy mi tak nějak nestačily. Snažila jsem se tedy pomoci sama,“ říká zakladatelka projektu Anika Gibsonová. Její pomoc začala dotazováním seniorů v panelovém domě, ve kterém bydlí. Hned na začátku ji překvapilo, kolik seniorů by uvítalo pomoc s nákupem.

ONLINE ke koronaviru najdete ZDE

Anika chodila několik dnů nakupovat seniorům ze svého okolí, přičemž ji napadla myšlenka o rozšíření pomoci do celého Berouna. V průběhu dvou dnů pak s bratrem vytvořili současnou podobu projektu. Projekt BerouNákup je v současné době v jakési „inkubační době“. Projekt se teď především snaží vybudovat dostatečnou základnu zákazníků, kterým bude pomáháno. Až potom začne skutečná pomoc v podobně nákupů. V současné době tak dochází především k oslovování seniorů, jež probíhá například pomocí vylepování letáků. Projekt je zatím zaměřen pouze na město Beroun.

Dobrovolníků má projekt k dispozici v současné době zhruba desítku. Se sháněním dalších by podle Aniky neměl být problém i díky tomu, že mohou potenciální dobrovolníky snadno oslovit na sociálních sítích. BerouNákup pak funguje jako zprostředkovatel informací. Dobrovolník tak komunikuje telefonicky přímo s člověkem, který si pomoc vyžádal (většinou seniorem), bez jakéhokoliv prostředníka. Budují si tak od začátku mezi sebou důvěru a sami se domluví na tom, jak a kdy bude pomoc probíhat.

Jedním z dobrovolníků je i Natálie Hubingerová, která se o projektu dozvěděla přímo od Aniky. Natálie je studentka, což znamená, že má díky nouzovému stavu více volného času než obvykle. S registrací neotálela, pomáhat potřebným jí přijde samozřejmé. V současné době, kdy nákupy zprostředkované pomocí BerouNákup ještě neprobíhají, pomáhá sama. Oslovuje své známé a sousedy z okolí, kterým nakupuje.

Webová stránka už je ovšem funkční (www.berounakup.ml) a jak dobrovolník, tak člověk, který potřebuje nakoupit, se zde může zaregistrovat. Registrace probíhá vyplněním jednoduchého formuláře, ve kterém mimo jiné zájemce vybere, v jaké z pěti částí Berouna se nachází.

Tomáš Konopásek

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in