Rtuť na teploměrech by v těchto dnech měla klesat hluboko pod bod mrazu. Nastalo období, kdy lidé bez přístřeší nejvíce riskují své zdraví i životy.

Bezdomovci se stali součástí našeho světa. S řadou z nich se setkáváte při nakupování v některých berounských supermarketech.

Postávají totiž před obchody a prosí alespoň o drobné z vozíku. Další se snaží aspoň trochu ohřát v hale na vlakovém nádraží. Sami si snaží v těchto mrazivých dnech pomoci, jak se dá.

„Chce to víc vrstev na tělo, a noviny, ty dobře chrání před mrazem. Ale to víte, mě je už přes padesát a je znát každý rok. Jsem bez střech nad hlavou už přes deset let a každou zimu je to horší a horší,“ svěřil se nám jeden z místních bezdomovců.

„V Berouně žije v současnosti zhruba padesát bezdomovců,“ uvedla pro Berounský deník tisková mluvčí radnice Pavla Švédová. Jedná se samozřejmě spíš o odhad.

Lidé bez střechy nad hlavou mohou získat nocleh v azylovém domě sv. Jakuba, který najdou na berounské Zavadilce. V těchto mrazivých dnech ale budou o volnou postel prosit marně.

“Jsme už několik dní plně obsazení. Máme k dispozici osmnáct postelí a všechny jsou plné vlastně od té doby, kdy začala tato zima,“ sdělil Berounskému deníku Jiří Kareš z azylového domu, který povozuje Farní charita Beroun.

Ta bezdomovcům nabízí i další možnosti, jak se zahřát nebo získat za přijatelnou cenu teplé jídlo do žaludku, nebo kde provést základní hygienické potřeby. “Navštívit mohu náš Denní stacionář pro osoby bez přístřeší, který se nachází v Komunitním centru v Bezručově ulici v Berouně,“ uvedla pracovnice stacionáře.