Kam se voda z pravého ramene Berounky vytratila? Obyvatelé města a rybáři mají jasno, může za to rekonstrukce jezu a stavba elektrárny.

Berounský deník má k dispozici otevřený dopis Aleše Horáka, místního patriota. „Protože se mnohonásobně omezil průtok, část pod jezem je naprosto bezvodá, zpustlá. Je jen otázkou času, kdy dojde k zabahnění horní části. Asi můžeme čekat komáry a hnilobný odér… My, staří Berouňáci, se ptáme: Kdo udělil stavební povolení k této katastrofě? Kdo je zodpovědný za takovou devastaci centra Berouna?" táže se Aleš Horák ve svém dopise. Stížnost veřejnosti doputovala i na berounskou radnici. A vedení města v čele se starostkou Šárkou Endrlovou jednalo kvůli nedostatku vody v náhonu jak se zástupci malé vodní elektrárny, tak i Povodí Vltava. Právě v pátek se bude měřit aktuální průtok v berounském náhonu.

„Měření má ukázat, zda do náhonu teče z elektrárny přesně stanovené množství vody. Následně provedeme šetření na toku v odpadu náhonu pod objektem Zajíčkova mlýna. Právě tam vodohospodáři doporučují vybudovat hrázku, která má zvednout hladinu v náhonu," uvedla berounská starostka.

Pátečního šetření se v 10 hodin kromě představitelů města zúčastní i pracovníci odboru životního prostředí, pracovníci Technických služeb Beroun a rybáři s hasiči, neboť místo, kde se průtok bude měřit, je dostupné pouze z vody.