Před silnými bouřkami a také extrémními srážkami varuje na svých stránkách Český hydrometeorologický ústav. Výstraha platí až do páteční 23. hodiny. Podle meteorologů hrozí vzestup hladiny na menších tocích až na nejvyšší stupeň nebezpečí. Večer už dokonce začala evakuace obyvatel v obci Zaječov na Berounsku. Podle starostky Ireny Nezbedové bylo evakuovaným lidem zajištěno náhradní ubytování. 

"Lidem jsme nabídli ubytování vez zdejším sále Lidového domu. Lidé, zhruba desítka rodin, ovšem pomoc odmítla. V současné době na místě zasahují dobrovolní hasiči ze Zaječova. Hladina zatím už nestoupá, naopak si myslíme, že začíná klesat," sdělil Deníku oslovený pracovník obecního úřadu v Zaječově. Zatím nebylo potřeba použít ani pytle s pískem. 

Druhý stupeň povodňové aktivity byl také vyhlášen na tocích odvodňující oblast Brd. Podle mluvčí středočeských hasičů Vladimíry Kerekové byl druhý stupeň také vyhlášen na řece Litavka na Příbramsku, ale také v Hořovicích.

Vážnější situace je v obci Obecnice na Příbramsku. V odpoledních hodinách se obcí valila vody, obyvatelé mají vytopené sklepy. Voda zcela naplnila zdejší, následně se kubíky vody valily přes hráz. Okamžitě zasedl krizový štáb. Na místě zasahovali hasiči a rozváželi pytle s pískem. 

V oblasti Brd spadlo za uplynulé období 24 hodin 60-90 milimetrů srážek, výjimečně přes 100 milimetrů srážek. V zasažené oblasti nadále prší a to v intenzitě 3 až10 milimetrů za hodinu. Srážky jsou přechodně zesilovány pokračující bouřkovou aktivitou, která bude během nočních hodin zvolna slábnout. Na tocích odvodňujících oblast Brd jako jsou Litavka v Čenkově, Klabava nad Strašicemi a Červený potok byly dosaženy 1. nebo 2. SPA, tedy byla na nich vyhlášeny stupně povodňové aktivity bdělost a pohotovost. V nejbližším období nelze na menších tocích ojediněle vyloučit krátkodobé překročení 3. třetího stupně povodňové stupně, kdy se jedná již o ohrožení.