Co se týče počtu nakažených, v berounském Domově Na Verandě je situace velmi dobrá, kde nemají nikoho pozitivního. „Děláme všechno pro to, abychom zůstali zdraví,“ říká ředitelka Hana Červenková. Momentálně je domov přidělen do první fáze očkování, která by se podle aktuálních informací měla rozběhnout už od 15. ledna.

V domově mají všichni zaměstnanci zájem se nechat očkovat. Zájem je i z řad klientů a ředitelka Hana Červenková k vakcinaci vyhlíží s nadějí. „Už aby to bylo, protože to je pro nás pro všechny už dost vyčerpávající,“ dodává.

V Hořovicích v Domově Na Výsluní čelí necovidové marodce, kde je momentálně šest lidí v pracovní neschopnosti. Jde o běžné zimní nachlazení, plánovanou operaci a lehký úraz. „I tak jsme na tom velmi dobře. Nemůžeme si stěžovat. Dokonce nám zřizovatel nabízel pomoc od vojáků, ale zvládáme to sami,“ popisuje současnou situaci ředitelka Drahomíra Boubínová. V rámci proti infekčních opatření v domově například zaměstnance preventivně testují před začátkem každé služby.

„Kvůli očkování jsme na vyžádání krajského úřadu vytvořili a poslali přehled zaměstnanců a klientů, kteří mají zájem o očkování. Jsme tak připraveni a momentálně čekáme na další informace,“ dodává ředitelka. Mezi klienty i personálem je veliký zájem. „Klienti už by si také rádi vyrazili ven a byli bez obav, že se nakazí,“ uzavírá Drahomíra Boubínová.

Ve zdickém Domově V Zahrádkách jsou taktéž bez pozitivního nálezu jak mezi zaměstnanci, tak i klienty. „Zaměstnance pravidelně testujeme a důsledně dodržujeme preventivní opatření, což se očividně se vyplácí,“ říká ředitel Alexandr Koráb. Stejně jako v Berouně a Hořovicích Domov V Zahrádkách byl také krajským úřadem vyzván k dodání seznamu zájemců k očkování. Momentálně čekají na další pokyny. „Ještě nemáme konkrétní čísla, ale co vím, tak u nás je o očkování velký zájem. Seznam podle pokynů dodáme do příštího týdne,“ uzavírá Alexandr Koráb.

Přípravy očkovaní klientů a zaměstnanců v domech pro seniory jsou tak v plném proudu, kdy se nyní především shromažďují data a počtech zájemců.

Jako první se očkování dočkají zdravotníci pracující v koronavirových odděleních a rizikové skupiny, jako jsou lidé nad 65 let v domovech pro seniory. Ti by se měli dočkat očkování už tento měsíc. Od února se poté mohou objednat i další senioři, lidé s chronickým onemocněním či silně obézní osoby. Následovat by měli ostatní zdravotníci a pracovníci sociálních služeb včetně personálu v domovech pro seniory.