Na rozdíl od Berouna, kde lidé řeší hamletovskou otázku a přemýšlí o tom, kdo bude jejich příštím starostou, protože současný starosta Ivan Kůs (ČSSD) jeho křeslo opustí, v Hořovicích se sociální demokraté pravděpodobně ve vedení města udrží. A to i přesto, že oproti předchozím komunálním volbám o jeden mandát přišli.

Vedení města zůstane zřejmě obdobné díky vítěznému Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst, kterému hořovičtí voliči přihráli v jednadvacetičlenném zastupitelstvu pět mandátů. Jeho lídr Ondřej Vaculík by si přál, aby město v příštím volebním období mělo stejné vedení. „Snažíme se dojednat koalici ve stejném půdorysu jako byla. Z těch pěti mandátů máme radost, ale i přesto není vyjednávání o koalici, kterou si přejeme, jednoduché,“ vysvětlil současný místostarosta Hořovic Ondřej Vaculík.

Jeho hnutí usiluje o koalici s ČSSD, se Sdružením Hořováků a KDU-ČSL. Což je ale jen deset mandátů a do nadpoloviční většiny jim chybí jeden mandát. „Tuto sestavu proto musíme ještě o někoho doplnit,“ dodal Ondřej Vaculík.

O koalici, která by umožnila zasahovat do dění a rozvoje města by ráda usilovala i ODS, která v počtu absolutních hlasů skončila velmi těsně za Hnutím za harmonický rozvoj obcí a měst. Se svými čtyřmi mandáty je druhou nejsilnější stranou v hořovickém zastupitelstvu. „V letošních komunálních volbách je nálada směrem k ODS všeobecně lepší, než byla před čtyřmi lety. Z tohoto důvodu jsem i čekal lepší volební výsledek. Ale musím přiznat, že jsem výsledkem velmi příjemně překvapený, protože jsme defakto měli s vítězným hnutím, které v tomto městě mívá vždy velkou podporu, téměř remízu. Dělilo nás od ní pouhé jedno procento,“ konstatoval lídr ODS a hořovický zastupitel Jan Skopeček.

ODS byla v uplynulém volebním období v Hořovicích opoziční stranou. A jak to tak vypadá, zůstane jí i nadále. Přes druhý nejlepší volební výsledek ve městě se jí ale zřejmě nepodaří zajistit koalici s nadpolovičním počtem mandátů. „Stávající vedení města, myslím tím pana starostu, bude chtít domluvit takovou koalici, která by mu umožnila pokračovat ve vedení i přesto, že v počtu hlasů ČSSD utrpěla sešup,“ je přesvědčený Jan Skopeček.

Jeho domněnku současný starosta Hořovic Jiří Peřina potvrdil. Přiznal, že počítají s koalicí s předjednanou tichou podporou komunistů, kteří získali dva mandáty. „S jejich tichou podporou bude mít naše koalice celkem dvanáct mandátů,“ uvedl Jiří Peřina (ČSSD).