Po zhoubných novotvarech kůže je právě karcinom prostaty druhé nejčastější zhoubné nádorové onemocnění u mužů. Na urologickém oddělení nemocnice mají nyní lékaři k dispozici moderní přístroj. „Díky němu budeme moci provádět lepší diagnostiku tohoto onemocnění. Jedná se o ultrasonograf bKSpecto a dále přístroj pro provádění takzvané fúzní biopsie prostaty,“ řekl provozně-technický náměstek Nemocnice Hořovice Tomáš Petsinis.

„Abychom mohli diagnostikovat karcinom prostaty, musíme nejprve provést takzvanou biopsii, nebo-li odběr vzorku tkáně k histologickému vyšetření. Někdy jsou však ložiska tak malá, že je velmi obtížné tkáň odebrat. Proto někteří pacienti podstupují nejprve magnetickou rezonanci prostaty, která nám přesně detekuje i tato drobná ložiska v prostatě. Poté se obraz z magnetické rezonance přenese do speciálního přístroje, který nám spojí obrazy z magnetické rezonance a ultrasonografie. Následně se proveden odběr vzorků z těchto podezřelých ložisek,“ popisoval lékař urologického oddělení Tomáš Vavřík.

V České republice je vyšetření fúzní biopsií stále málo dostupným vyšetřením. V Hořovicích jsou tak v tomto směru první v České republice, kde mají možnost propojení fúzního systému se sonografem bKSpecto. Lékaři tak mohou provádět cílenou biopsii, díky které jsou pak schopni lépe detekovat nádorové onemocnění. „Zároveň jsme tak schopni zajistit lepší péči o pacienta, poněvadž nyní není nutné biopsii opakovat pro nedostatečný odběr tkáně, k čemuž občas docházelo,“ dodal lékař Tomáš Vavřík.

Ilustrační foto
Bolest a otékání kloubů. Nemocných artritidou přibývá, postihuje více ženy
Zdravé oči
Počet lidí, které trápí zrak, strmě narůstá. Jak chránit oči?