Nenechte si proto ujít zajímavou příležitost navštívit tento druhý největší jeskynní systém v Českém krasu.

Čeká vás den otevřených dveří
Šanci máte v sobotu 3. srpna od 10 hodin, kdy se zde koná Den otevřených dveří. Pořádá jej Speleologický klub Praha spolu se základní organizací Českého svazu ochránců přírody Nyctalus u příležitosti padesátého výročí trvání SKP.
Komentované exkurze se budou týkat jak minulosti lomu na Chlumu, tak i současnosti této lokality a činnosti Speleologického klubu Praha. Dozvíte se o historii těžby i o zdejších kosterních nálezech, z nichž nejzajímavější jsou lebky hyeny a lva jeskynního objevené v šedesátých letech minulého století.

Těste se na setkání 
s netopýry
Mnozí jistě budou mít možnost překonat svůj strach z netopýrů, neboť součástí je i stánek s několika ochočenými netopýřími jedinci. Organizátoři jsou navíc po celou dobu akce připraveni vám odpovědět na jakékoli dotazy týkající se těchto létajících savců.

Nezapomeňte 
na helmu a čelovku
Na exkurzi do Srbských jeskyní je nutné se pořádně vybavit, proto se vyžaduje, aby každý měl s sebou helmu (postačí i cyklistická), čelovku, vysoké boty nebo holinky a oděv na převlečení do bláta. Pamatujte také na to, že teplota v jeskyních se pohybuje kolem 8ºC. Jelikož se jedná o obtížný terén, není návštěva jeskyní vhodná pro předškolní děti.

Bývalý lom na Chlumu spadá spolu s dalšími zajímavými lokalitami pod zájmovou oblast Speleologického klubu Praha. Ten zde pravidelně uskutečňuje akci nazvanou Chlumochod, jejíž 12. ročník proběhl letos v květnu. Jedná se o nejstarší české závody v technickém lezení na laně.

V srpnu se koná ještě jedna lahůdka
Dlouholetou tradici má i Mezinárodní (dříve Evropská) netopýří noc určená pro širokou veřejnost. Její 9. ročník si rozhodně nenechte ujít v sobotu 24. srpna. Navzdory názvu je akce celodenní, součástí je též prohlídka zimovišť netopýrů v Srbských jeskyních.

Speleologický klub Praha děkuje, že návštěvníci respektují pravidla pohybu v Národní přírodní rezervaci Karlštejn a neparkují své automobily v okolí cesty do lomu.

Zájemcům o účast na Dni otevřených dveří v sobotu 3. srpna pořadatelé akce doporučují k zaparkování jejich vozu využít parkoviště v obci Srbsko v blízkosti mostu přes Berounku.

autor: Zuzana Bauerová