Historická slavnost vína za přítomnosti císaře římského a krále českého Karla IV. a jeho dvora v loňském roce přilákala kolem 17 tisíc návštěvníků. V letošním roce očekávají jeho pořadatelů podobnou účast.

„Návštěvníků je každým rokem kolem dvaceti tisíc. Loni jich bylo asi sedmnáct tisíc. Lidé, kteří dorazí ve středověkém kostýmu mají vstup zdarma. Stejně tak děti do patnácti let," uvedl za Karlštejnské kulturní sdružení Richard Kolek.

Návštěvníky čeká na Karlštejně bohatý program z doby 14. století, tedy středověku, kdy na hradě vládl císař Karel IV. Lidé se mohou těšit na ochutnávky vín a kulinářských specialit, rytířský turnaj a vystoupení mágů.

„Pro návštěvníky máme letos novinku. Na vinobraní mohou letos poprvé dojet parním vlakem," upozornil Richard Kolek.
Bohatý dvoudenní program zaujme malé i velké diváky. Budou moci vybírat z nabídky na hradě i v podhradí, kde nebude nouze o zábavu až do pozdních večerních hodin. Užijete si gotickou módní přehlídku, můžete se naučit historické tance a pobavit při vystoupení polykačů ohně, fakírů, šermířů či dvorních mágů.

Vyvrcholením sobotního i nedělního programu je zahájení a slavnostní historický průvod od vinic na hrad v čele s císařem římským a králem českým Karlem IV., jeho chotí Eliškou Pomořanskou, kterou si letos stejně jako v loňském roce zahraje Veronika Rampasová a 300 členným doprovodem císařského dvora. Ve 14 hodin císař promluví k lidem a vínu pod hradem.Průvod dorazí na nádvoří hradu v 14.30 hodin.

„V roce 2010 jsme měli dokonce v průvodu až pět set členů. Takže nemáme o členy průvodu nouzi. Lidé se nám sami hlásí," poznamenal Richard Kolek.

Cestu k hradu každoročně lemují dobové stánky s ukázkami historických řemesel, návštěvníci ochutnávají burčák, který má mít letos obzvláště vynikající chuť a karlštejnská vína z vinic, které založil sám Karel IV.

Každým rokem žádá vedení městyse Karlštejn, aby lidé nejezdili na vinobraní auty. „Na nápor aut jsme připravený, parkoviště je pojmou, ale lidé mohou využít možnosti a přijet parním vlakem, který bude z Prahy do Karlštejna o víkendu přijíždět," uvedl starosta Karlštejna Petr Rampas, který o víkendu obleče roucho purkrabího Karlštejna.