VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Králově Dvoře má zjara začít stavba obchvatu

Berounsko - Beroun i Králův Dvůr už několik let usilují o obchvat měst. Cílem je odvést těžkou kamionovou dopravu. Projekt takzvaného Jižního obchvatu, který je rozdělený na šest etap, a o němž se mluví už dlouho, ale nabývá konkrétní podoby. S výstavbou první etapy by se pravděpodobně mělo začít na jaře příštího roku v Králově Dvoře.  

10.11.2017
SDÍLEJ:

Jižní obchvat uleví dopravě v Berouně i v Králově Dvoře.Foto: Deník / Šimková Romana

Rada Středočeského kraje nyní schválila uzavření smlouvy veřejných dodavatelů, která je prvním krokem k přípravě budování obchvatu Berouna. Jde o smlouvu o spolupráci mezi krajem a městem Králův Dvůr, jež bude upravovat vzájemné vztahy a povinnosti těchto investorů v první etapě stavby.

„Smlouvu musíme uzavřít z důvodu rozdělení nákladů na stavební objekty, které budou po vybudování této nové silnice druhé třídy patřit do majetku kraje a města,“ zdůvodnil nutnost uzavření smlouvy krajský radní pro oblast dopravy František Petrtýl.

Středočeský kraj, jenž je investorem akce v hodnotě jedné miliardy korun, v roce 2014 podepsal v rámci obchvatu memorandum o spolupráci s městy Beroun a Králův Dvůr. Spolupráce se týkala projednání a inženýrské přípravy Jižního obchvatu uvedených měst podél severního břehu řeky Litavky. Cílem memoranda je odvést nákladní dopravu v obou městech mimo obytnou zástavbu, která je nyní vystavena velkému hluku.

Obě města se zavázala vykoupit potřebné pozemky a zajistit potřebnou dokumentaci, a to do příštího roku.

Královu Dvoru se vše potřebné podařilo zajistit dříve než Berounu. Proto se s výstavbou obchv atu začne na jeho území.

„Králův Dvůr má už hotové územní řízení a kompletní projektovou dokumentaci. Na straně Berouna kolegové zaspali. Beroun si svoji část obchvatu zajišťuje už od roku 2011 a do dnešního dne mají hotovou pouze studii a my jsme před vydáním stavebního povolení,“ uvedl starosta Králova Dvora Petr Vychodil s tím, že ve dvou uplynulých měsících se mu podařilo zajistit vyjmutí první etapy obchvatu z uzavřeného memoranda. Trasa povede od KFC k novému mostu Kapitána Hesse.

Králův Dvůr tak splnil vše, čím se v memorandu zavázal. Za své peníze vykoupil pozemky, udělal projektovou dokumentaci k územnímu řízení, zajistil ho a zajišťuje dokumentaci ke stavebnímu povolení.

„Všechny peníze jdou z rozpočtu našeho města a ve smlouvě je dohoda, že kraj na své náklady vybuduje komunikaci a Králův Dvůr na své u ní cyklostezku a chodník. Je škoda, že se nepodařilo tuto část obchvatu protáhnout až do Berouna, protože v současnosti má kraj k dispozici dost peněz,“ poznamenal starosta Králova Dvora.

Délka hlavní větve nové komunikace v Králově Dvoře, tedy přeložky silnice, bude bezmála devět set metrů. „Předpokládané náklady jsou prozatím stanoveny na 36 milionů korun bez DPH,“ upřesnil radní Petrtýl a zdůraznil, že realizací stavby dojde k podstatnému snížení průjezdu tranzitní dopravy Královým Dvorem do průmyslových zón, a tím pádem i ke zlepšení životního prostředí.

„Výhodou této trasy je třiceti až čtyřicetiprocentní uvolnění nákladní dopravy přes Beroun a Králův Dvůr.

Nové pracovní příležitosti

Druhý bonus je, že Králův Dvůr vlastní 95 procent všech pozemků podél této nové komunikace a ty jsou v územním plánu. To znamená, že město je bude moci výhodně prodat,“ vysvětlil Petr Vychodil s tím, že na těchto pozemcích mohou vzniknout haly a malé sklady. Ty by zároveň fungovaly jako protihluková stěna pro obyvatele za dálnicí.

„Nejenže tím město získá peníze do rozpočtu, ale vzniknou i pracovní příležitosti pro obyvatele,“ dodal Petr Vychodil.

Stavbu nové silnice druhé třídy chce kraj hradit z Integrovaného regionálního operačního programu. Pokud bude dokumentace ke stavbě předána městem Králův Dvůr kraji včas, bude stavba přeložky zahájena v březnu až dubnu příštího roku.

Druhá etapa obchvatu je naplánována v Králově Dvoře od nového mostu přes železárny až na území Berouna. Dále by měl Jižní obchvat pokračovat z výjezdu u Králova Dvora po pravém břehu Litavky na území Berouna kolem Maxitu k čerpací stanici. Odtud přes kruhovou křižovatku dál na východ a u železničního mostu přes nové přemostění Berounky na Závodí, pak k nemocnicí a podél ní nahoru do lokality U Zabitého.

„Beroun má složitější přípravnou část. Řešili jsme problémy s ochranným pásmem vysokorychlostní železnice, která tady pravděpodobně má vést. A nyní se nám konečně podařilo vyřešit záležitost s církevními pozemky. Také jsme se zabývali problémy s přístupovou cestou továrny Maxit,“ vysvětlil starosta Berouna Ivan Kůs.

„Podle podepsaného memoranda máme za úkol do srpna příštího roku zajistit projektovou dokumentaci, územní rozhodnutí a výkup pozemků, jejichž převážným vlastníkem je Českomoravský cement. Na tom všem se pracuje. Jen je to trochu komplikovanější než v Králově Dvoře,“ vysvětlil Ivan Kůs.

Autor: Romana Šimková

10.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč

Obsluha pil a jiných zařízení na prvotní zpracování dřeva OBSLUHA PIL A JINÝCH ZAŘÍZENÍ NA PRVOTNÍ ZPRACOVÁNÍ DŘEVA. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: OBSLUHA PIL A JINÝCH ZAŘÍZENÍ NA PRVOTNÍ ZPRACOVÁNÍ DŘEVA - Místo výkonu práce: Libomyšl. Požadavky: trestní bezúhonnost. Kontakt: telefonicky (Po-Pá 7:00-15:00 hod.).. Pracoviště: Dřevokomplex r + r, s.r.o. - libomyšl, 267 23 Lochovice. Informace: Jiří Roubíček, +420 775 550 600.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 25 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři STAVEBNÍ A PROVOZNÍ ELEKTRIKÁŘI - PROVOZNÍ ELEKTRIKÁŘ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: STAVEBNÍ A PROVOZNÍ ELEKTRIKÁŘI - PROVOZNÍ ELEKTRIKÁŘ/KA - místo výkonu: Nižbor. Požadavky: vyučení v oboru (elektro) (Vyhl. č. 50/1987 Sb.), pohotovostní služby, nutná praxe, spolehlivost, pečlivost, zručnost. Upřesnující informace: smlouva na dobu určitou s možností prodloužení, mzdové ohodnocení dle stupně odbornosti. Zaměstnanecké výhody: závodní stravování / příspěvek na stravování. Kontakt: tel. (Po-Pá: 7:00-15:00 hod.) či e-mailem.. Pracoviště: Rückl crystal a.s., Lánská, č.p. 141, 267 05 Nižbor. Informace: Gerlinda Věšínová, +420 734 807 657.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 13 500 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov DĚLNÍCI V OBLASTI VÝSTAVBY BUDOV. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: DĚLNÍCI V OBLASTI VÝSTAVBY BUDOV - Místo výkonu práce: Králův Dvůr. Trestní bezúhonnost. Kontakt: osobně (kontakt předem, 16:00-17:00 Pá), telefonicky.. Pracoviště: Topazir, s.r.o. - králův dvůr, Pod Hájem, č.p. 141, 267 01 Králův Dvůr u Berouna. Informace: Seryuha Mykola, +420 776 777 750.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 13 500 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov DĚLNÍCI V OBLASTI VÝSTAVBY BUDOV. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 14500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: DĚLNÍCI V OBLASTI VÝSTAVBY BUDOV - Místo výkonu práce: Králův Dvůr u Berouna. Požadavky: trestní bezúhonnost, dobrý zdravotní stav - namáhavá fyzická práce. Doplňující informace: práce přes soboty a neděle. Kontakt: telefonicky (Po 14:00-15:00).. Pracoviště: Natali invest s.r.o. králův dvůr, Pod Bory, č.p. 282, 267 01 Králův Dvůr u Berouna. Informace: Nataliya Yusyp, +420 725 293 818.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Pět let za pobodání souseda? Platí, řekl soud

Stadion Nižnij Novgorod (Nižnij Novgorod, 44 899 diváků). Tato aréna je situována na místě zvaném Strelka, kde se stékají řeky Volha a Oka. Její design je inspirován přírodními živly vodou a větrem. Také tento stánek byl postaven speciálně pro šampionát.
40

Trenérský rekordman či největší karetní hříšníci. Nabízíme fakta o MS v Rusku

Očekávejte silniční děs: přichází období oprav

Střední Čechy – Letní práce na silnici jsou pro řidiče noční můrou. K plynulosti prázdninového provozu totiž nepřispívají – zato uzavírky s nimi spojené přinášejí kolony spojené s někdy i citelným zdržením.

Klíšťata netrápí lidi ve všech regionech stejně

Střední Čechy – Aktivita klíšťat je nyní na vrcholu – a s tím jsou spojena i rizika vážných onemocnění. K nejrozšířenějším patří klíšťový zánět mozku neboli encefalitida – a ještě frekventovanější Lymeská borrelióza.

Rozšířená realita v žaláři a dobře skrytá marihuana pro Poláky: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 18. června 2018.

Cestování vlakem podpoří stamiliony korun

Střední Čechy – Stamiliony, nad nimiž se nezasvěcenému málem zatají dech, podpoří osobní dopravu na železnici. Pro letošní rok se částka ve středních Čechách téměř blíží dvěma miliardám korun. Vyplynulo to z jednání středočeských radních, kteří v pondělí schvalovali rozpočtové opatření k zapojení účelové dotace ministerstva dopravy na úhradu prokazatelné ztráty ve veřejné drážní osobní dopravě v roce 2018. Přes kraj tak stát posílá Českým drahám téměř 503 milionů korun; přesně to dělá 502 692 251 Kč.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT