„Já zůstanu starostou a Ondřej Vaculík místostarostou. Na prvním povolebním jednání s vítězem voleb, kterým je HN za harmonický rozvoj obcí a měst, jsem navrhl, aby starostou byl jejich člověk. Vítěz se ale přiklonil k variantě, která byla dosud a chce si ponech post místostarosty,“ vysvětlil Jiří Peřina důvod, proč post starosty zůstane sociálním demokratům a ne vítězi komunálních voleb.

V Hořovicích tak další čtyři roky povede město ČSSD společně s Hnutím za harmonický rozvoj obcí a měst, Sdružením Hořováků a KDU-ČSL s podporou KSČM.

ODS, která získala po komunálních volbách v zastupitelstvu čtyři mandáty a skončila tak jako druhá nejsilnější strana v Hořovicích, nezíská ani křeslo v radě. Stejně tak nebudou příští čtyři roky u kormidla ani zastupitelé za hnutí ANO, které získalo celkem tři mandáty. To se lídrovi hořovické ODS poslanci Janu Skopečkovi samozřejmě nelíbí.

„Vítěz voleb nás neoslovil a ani s námi nekomunikuje. Snaží se udržet koalici, která vládla uplynulé čtyři roky. Na to ale nemají dostatek mandátů, tak přemluvili komunisty. Což mě překvapuje zejména u Ondřeje Vaculíka, který je podle mne pravicově smýšlející,“ konstatoval hořovický zastupitel Jan Skopeček s tím, že sestavení budoucí vládnoucí koalice je pro něho zarážející.

„Je zvláštní, že vítěz voleb, který získal pět mandátů, přenechá vedení města sociálním demokratům a v pozici starosty se snaží udržet politika, jenž nezískal nijak výrazný počet preferenčních hlasů a jehož strana se v komunálních volbách propadla. To je podle mého názoru podvod na voliče,“ dodal Jan Skopeček.

Podle vyjádření současného starosty Hořovic Jiřího Peřiny je důvod koalice bez ODS prostý. „Kdyby byla ODS v Hořovicích stejná jako v Králově Dvoře, tak s ní nemám jediný problém. Ona je ale jiná. Mám velký problém s účastí hořovických zastupitelů ODS na zastupitelstvech,“ upozornil Jiří Peřina.

Zhruba stejný postoj jako Jiří Peřina má k povolebnímu vyjednávání i Ondřej Vaculík (Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst). „Nyní se snažíme vyjednat s komunisty podporu, protože ten jeden hlas nám chybí. Snažíme se o to, aby daná koalice mohla pokračovat,“ uvedl Ondřej Vaculík.

Zajímavě se vyvíjí obsazování vedoucích pozic v Králově Dvoře. Přestože zde s přehledem vyhrála ODS, rada města překvapivě jen modrá nebude. Králodvorská ODS sice získala jedenáct ze sedmnácti mandátů a v zastupitelstvu tak má většinu, ale její vedení chce, aby v městské radě měly zastoupení i ostatní strany a hnutí. Při obsazování křesel v radě budou samozřejmě důležité pracovní výsledky.

Hlavní povolební jednání se ale odehrají až příští týden. „S ohledem na čtyřletou spolupráci se zastupiteli napříč politickým spektrem by mi připadalo velmi nevhodné zahájit povolební jednání bez současného místostarosty Josefa Antoniva (ČSSD), který je v zahraničí. Se všemi jsme se na tom dohodli,“ informoval starosta Králova Dvora Petr Vychodil.