I přes vládou vyhlášený nouzový stav a přijatá krizová opatření v podobě zákazu volného pohybu neustále přibývá lidí s nákazou Covid-19. Na tuto stoupající křivku z pochopitelných důvodů reagují všechna zdravotnická zařízení.

 Nemocnice Hořovice a Rehabilitační nemocnice Beroun, které mají jednoho společného majitele, proto zavádějí další opatření, aby nedošlo k „zavlečení“ nákazy do nemocničního prostoru. V hořovické nemocnici vzniklo nové izolační oddělení, kam jsou umisťováni pacienti s příznaky nákazy novým koronavirem a jejichž zdravotní stav vyžaduje hospitalizaci. Následně jim je Krajskou hygienickou stanicí indikován odběr.

„S ohledem na zvyšující se počet suspektních infekcí jsme od dnešního dne přistoupili k dalšímu kroku. Vytvořili jsme jedno izolační oddělení, kde toho času budeme monitorovat suspektní infekce Covid-19 tak, abychom je oddělili od ostatních pacientů. Pacienty s prokázanou infekcí nadále předáváme na infekční oddělení, která byla určena Ministerstvem zdravotnictví,“ vysvětlil Michal Průša, ředitel Nemocnice Hořovice s tím, že část interních pacientů, aby mohlo izolační oddělení vůbec vzniknout, byla po domluvě s berounskou nemocnicí převezena právě do jejich péče.

ONLINE ke koronaviru najdete ZDE

Nemocnice Hořovice izolační oddělení otevřela v úterý, do středečního poledne tu byli podle mluvčí nemocnice Petry Horákové hospitalizováni tři pacienti s příznaky nákazou novým koronavirem.

Zrušené rehabilitace i operace

Rehabilitační nemocnice v Berouně musela kvůli šířící se nákaze zrušit veškeré rehabilitace a procedury pro ambulantní pacienty a stejně jako v hořovické nemocnici je tu z důvodu bezpečnostních opatření celkově omezen ambulantní provoz. V obou nemocnicích jsou pak odložené plánované operace. „Všichni pacienti, kteří měli naplánovanou operaci, která mohla být odložena, byli kontaktováni pracovníky recepce s informací o přesunu na pozdější termín. Zároveň jsme vyzvali veřejnost, aby svou návštěvu v našich zařízeních zvážila s ohledem na akutnost stavu. Současně jsme přešli na režim telefonických konzultací a vydávání léků cestou e-receptů. Žádný z pacientů nebyl odmítnut. Stejnou informaci odesíláme pacientům formou sms,“ sdělil Michal Průša.

Filtrační stany

V minulém týdnu byl takzvaný filtrační stan nainstalovaný u vchodu do Nemocnice Hořovice, nově byl kvůli vývoji pandemie umístěn i před Rehabilitační nemocnici v Berouně. „Třídící stan je umístěn hned u vchodu do areálu nemocnice a žádáme všechny příchozí, kteří k nám jdou, aby využívali pouze tento vstup,“ vyzvala Nataša Petsini, ředitelka Rehabilitační nemocnice. Smyslem vybudování třídících míst je nejenom rychlá detekce případné infekce, ale především ochrana nemocných pacientů, hospitalizovaných v nemocnici, kteří jsou momentálně nejohroženější skupinou.

Koronavirus v Česku