Hrad Nižbor se nad Berounkou tyčí již od druhé poloviny třináctého století. Založil ho pravděpodobně Přemysl Otakar II. (první zmínka o něm se objevuje v roce 1265). A právě tato zmínka byla iniciátorem letošních oslav v obci Nižbor. Oslavy vyvrcholily v sobotu velkou slavností na Panské louce u břehu řeky Berounky.

Program zahájil královský průvod, v jehož čele kráčel král Přemysl Otakar II. s královnou Kunhutou Uherskou. Panovnický pár provázeli dvořané, šermíři a šašek.

„Byla to nádhera. Moc jsme si to užívaly a byly bychom rády, kdyby se v naší obci tenhle průvod konal každý rok. Stejně jako je tomu v Karlštejně," nechaly se slyšet dvorní dámy.

„Každý rok by to asi nešlo, ale někdy bychom si ho mohli určitě zopakovat. Bylo to nádherné i to počasí. Jsme rádi, že na naše oslavy přišlo tak hodně lidí, a že vše, co jsme na ně připravovali, dobře dopadlo," poznamenala starostka Nižboru Kateřina Zusková.

Do akce, která si vyžádala půlroční přípravy a spoustu lidské píle, se zapojily desítky místních občanů. Místní zahrádkáři napekli koláčky, veřejnosti se otevřela místní sklárna i vodní elektrárna.