Přestože se rtuť teploměru vyšplhala téměř k 35 stupňům, milovníci historie si tradiční akci místního obecního úřadu a Ústav archeologické památkové péče středních Čech ujít nenechali. Na začátku oslav keltského boha hojnosti  to vypadalo ale všelijak.

„Je příliš velké horko, obávám se, že se lidem do kopce sem k nám nebude chtít šlapat a zůstanou dole," strachovala se na začátku slavnosti ředitelka Ústavu archeologické památkové péče středních Čech Irena Benková.

Návštěvníci na nižborský zámek si ale nakonec našli cestu i ve vedru.

„Je to hrůza. Máme toho dost. Jsme blázni, kteří jdou ve vedru na hrad," poznamenal zpocený muž, který  šel v čele čtyřčlenné skupinky. Na oslavy boha Lugha vyrazili do Nižbora z Berouna. 

Zajímavým programem, který byl stejně jako při uplynulých ročnících bohatý na historické zajímavosti, provázel nižborský druid Tomáš Petráň. Jeho součástí byly ukázky keltských řemesel, her, huby a tanců.

„Letos máme na zámku prvně kováře. Program je také doplněn už tradičním koupáním v kádi na nádvoří a o další vodní hrátky. Pro děti jsme dole pod hradem připravili několik bazénků, ve kterých se mohou osvěžit a vydovádět se při vodních hrátkách," upozornila Irena Benková.

Atmosféru keltské doby zajistily kapely Dick O´Brass a Marwa. Horkem sužované návštěvníky rozptýlili tanečníci skupiny Gall Tír. Řemeslnou zručnost keltského obyvatelstva si návštěvníci nejen prohlédli, ale i vyzkoušeli.

„Mám to tady ráda, a tak mi dnešní horko nevadí. Ze všeho nejvíce se mi líbí bojové umění Keltů. Těším se na představení skupiny Menhir," svěřila Marta Procházková z Hořovic.

Pro děti si organizátoři akce připravili zábavné hry a tradiční archeologickou dílnu.

„S Kačenkou jsme se stříkali vodními pistolemi. Nejraději bych se ale vykoupal v té dřevěné kádi," poznamenal sedmiletý Honzík z Nižboru.