V letošním roce město Králův Dvůr hodlá pro zlepšení situace ve městě vybudovat na svých městských sídlištích kolem stovky nových parkovacích míst. „V letošním roce hodláme investovat do výstavby mnoha parkovacích stání. Podařilo se nám zajistit pozemek nad Královským Horizontem, kde vybudujeme cca dvacet nových parkovacích míst. Další parkovací stání získají obyvatelé sídliště Nad Stadionem, kde uděláme ve spodní části sídliště druhou etapu zpevněné plochy. Vznikne zde prostor pro cca 30 aut a na sídlišti Pod Hájem pak na třech místech zajistíme více jak dvacet nových parkovacích míst,“ informoval Petr Vychodil.

Na sídlištích Nad Stadionem a Pod Hájem buduje město Králův Dvůr nová parkovací stání už od roku 2007 a stále je to málo. V roce 2009 jich zde přibylo třicet a v roce 2010 přes devadesát. Téměř každý rok místní řidiči získají nějaká místa navíc. V loňském roce město vybudovalo ve spodní části sídlišti Nad Stadionem první etapu dočasně zpevněné plochy, na kterou se vejde třicet aut. Letos zde zrealizuje její druhou etapu. Město tak reaguje na upozornění jednoho z místních všímavých obyvatel, který několik měsíců monitoroval špatné parkování v této lokalitě.

Malý počet parkovacích míst je tradičním problémem, který trápí obyvatele původních sídlišť pomalu ve všech městech. Patří k nim i město Beroun. V Berouně na Velkém sídlišti parkují v některých ulicích mnozí řidiči dokonce na chodnících a lidé musí chodit po silnici. Na berounských sídlištích je zhruba kolem tisícovky parkovacích míst a dalších přibližně 400 by jich mohlo nově vzniknout. Kvůli výstavbě nových parkovacích míst se některé ulice přemění i na jednosměrky. Vzniknou v nich šikmá parkovací stání z části na úkor zeleně nebo části chodníků.

V loňském roce rozšířilo vedení města parkovací stání na Velkém sídlišti v ulici Košťálkova, v v centru města v Bezručově ulici a na sídlišti v Hlinkách. I letos hodlá město pokračovat v rekonstrukci komunikací tak, aby se v jejich rámci rozšířila kapacita parkovacích míst s minimálními zásahy do zeleně.

Ohledně parkování si nechalo město vypracovat studii. Ta řeší parkování několika ulic na Velkém sídlišti. V ulici Karla Čapka by podle ní mohlo vzniknout nové kapacitní parkoviště.

Toto parkoviště je navrženo v začátku u křižovatky s ulicí Košťálkova. Na tomto parkovišti je nově naplánováno celkem 41 nových parkovacích stání. Druhá část ulice Karla Čapka mezi ulicemi Ke Koupališti a Ve Svahu je ve stávajícím stavu jednosměrná. Tato organizace dopravy má zůstat. Stávající podélná stání se mají nahradit z větší částí šikmými. Místo současných 30 parkovacích stání jich je nově navrženo 87 šikmých. Plánuje se se zde tedy nárůst o 57 nových parkovacích stání. Celkově je tedy v ulici Karla Čapka navrženo 98 nových parkovacích stání. S dalšími místy studie počítá v ulici Švermova. V této ulici by mělo přibýt celkem 90 nových parkovacích stání.

Mimo to vše město plánuje také výstavbu velkého P+R parkoviště se zhruba 300 místy v lokalitě Na Podole v blízkosti vlakového nádraží. Letos s jeho výstavbou ale město nepočítá. Stavět by se mělo začít v příštím roce. „V současné době připravujeme výběrové řízení na projektanta. Mimo jiné se musí také provést změna územního plánu, která se připravuje na 20. června. Až bude změněn územní plán můžeme začít parkoviště projektovat,“ vysvětlil místostarosta Berouna Michal Mišina.