„Celkový nárůst spotřeb pitné vody se pohybuje kolem 35 % oproti průměrnému odběru. Výjimkou jsou zejména menší obce se zástavbou satelitního charakteru, kde i přes vydaná varování a žádosti o šetření vodou nadále spotřebu zvyšují zejména závlahy zahrad," uvedl ke spotřebě pitné vody v berounském regionu zástupce společnosti VaK Beroun Jiří Paul.

V některých obcích pracovníci VaKu Beroun evidují až dvojnásobný nárůst spotřeby pitné vody oproti průměrným odběrům. Na Berounsku a Hořovicku je nejhorší situace v obci Kublov a Broumy, kde se připravuje posílení zdroje, ale ještě nebylo realizováno.

„V ostatních obcích je situace dobrá zejména proto, že prakticky všechny obce, které v minulosti trpěly nedostatkem vody nebo zhoršenou kvalitou, byly přepojeny na skupinový vodovod, který Berounsko a Hořovicko zásobuje vodou ze želivského systému. Mezi tyto vodovody patří například Žebrák, Hudlice, Lhotka u Hořovic, Chyňava a Křižatka," upozornil Jiří Paul.

Pouze v jedné obci musí nyní VaK Beroun zajišťovat náhradní zásobování pitnou vodou, a to v obci Otročiněves, kde zdroje vody provozuje soukromá společnost. Ta v pondělí přerušila dodávku pitné vody s odvoláním na nedostatek vody ve zdroji. Ve městě Hostomice, kde je v období sucha trvale velký problém s nedostatkem vody, se nyní dokončuje výstavba úpravny vody, která by měla být zprovozněna v září.